Salon, zwany także pokojem dziennym, to miejsce w którym spotyka się cała rodzina na wspólne oglądanie filmów, przyjmowani są goście, spędza się leniwy weekend z książką w ręce. Salon może być łączony z jadalnią, mieć wyjście na taras, czy można z nim zainstalować kominek, który będzie jednocześnie ozdobą, ale też dodatkowym piecem grzewczym.
Najlepszy architekt w mieście
Salon powinien zatem być spójny stylistycznie, funkcjonalny i modny. Jak to zrobić? Z pewnością najlepszy architekt wnętrz w mieście poradziłby sobie z tym zadaniem bez problemów. Warto jest zatem szukać wskazówek aranżacyjnych na profesjonalnych blogach, w czasopismach wnętrzarskich, czy na stronach internetowych poświęconych architekturze. Dzięki temu można uzyskać fachowe porady od najlepszych fachowców, dzięki czemu aranżacja salonu przebiegnie szybko i sprawnie, a efekt końcowy będzie zadowalający. Od czego zacząć? Na pewno pierwsza rzecz do zaplanowanie przestrzeni. Trzeba wiedzieć co chcemy mieć w salonie, żeby wiedzieć jak rozmieścić poszczególne elementy. Jedni wolą kanapy, inni narożniki. Jedni chcą mieć dużą meblościankę, a drudzy tylko małą szafeczkę i telewizor powieszony na ścianie. Mając w salonie kominek trzeba pamiętać, że koło niego nie można nic stawiać ze względów bezpieczeństwa, natomiast jeśli z salonu jest wyjście na taras to nie można go zastawić kanapą. Druga rzecz to wybór stylu wnętrzarskiego.
Do salonu poleca się styl minimalistyczny, skandynawski, czy klasyczny. Są one uniwersalne i podobają się niemalże każdemu. Coraz większym powodzeniem cieszy się także styl nowoczesny. Takie style zakładają małą liczbę elementów wyposażenia, jasne, stonowane kolory, jak również małą ilość dekoracji. Dzięki temu też pokój łatwo jest przemeblować, czy szybko odmienić np. poprzez przemalowanie ścian. Kolejna kwestia to dekorowanie przestrzeni. Teoretycznie w minimalistycznym wnętrzu nie musi być żadnych dekoracji, jednak można je wykorzystać. W salonie sprawdzą się estetyczne firanki lub kolorowe rolety materiałowe, małe dywaniki pod stolikiem kawowym i/lub kanapą, czy też ozdobne obrusy lub narzuty. Dekoracje powinny być przede wszystkim dobre jakościowo, tak by się nie niszczyły. Bardzo źle wygląda np. nowa ładna kanapa ze starym kocem, czy elegancki stolik przykryty brudnym obrusem.
Urządzenie pokoju dziennego nie jest zadaniem trudnym. Im mniej chcemy tam umieścić elementów tym szybciej urządzimy salon, łatwiej nam go będzie przemeblować, czy wyremontować. W salonie powinny dominować barwy jasne i stonowane, a dekoracje powinny być ograniczone do kilku elementów.