Słońce dostarcza naszej Ziemi niezliczone ilości energii, w postaci darmowych promieni słonecznych. Dzięki nim posiadacze paneli fotowoltaicznych, baterii słonecznych mogą zasilać swój dom w energię pochodzącą ze słońca.
Gdzie zamontować baterie słoneczne
Słońce w przeciągu zaledwie czterech minut dostarcza Ziemi tyle energii, ile przeciętna rodzina zużywa w ciągu pół roku. Uzyskanie darmowego prądu jest więc trywialne. Wystarczy zainwestować w baterie słoneczne lub kolektory, aby móc czerpać energię bez potrzeby ponoszenia kosztów. Inwestycja zwraca się już po kilku, krótkich latach. Podczas montażu baterii słonecznych należy jednak pamiętać o ich właściwym i dokładnym umiejscowieniu w odpowiednim miejscu. Najczęściej montuje się je tak, by skierowane były ku południu. Jest to wymóg, jaki należy spełnić w celu zapewnienia skuteczności działania paneli. Korzystają z ich działania przede wszystkim mieszkańcy domów jednorodzinnych, jak i posiadacze gospodarstw. Innowacyjne baterie słoneczne najczęściej umiejscawiane są na dachach domów, jednak istnieje również możliwość ich montażu na ścianach budynku lub na pokryciu dachowym przybudówek albo garaży. Baterie słoneczne można montować także bezpośrednio na stelażu, tuż przy ziemi.
Tworzy się w ten sposób pola fotowoltaiczne. W Polsce jest to rzadki widok, lecz zagranicą widuje się często takie zbiorowiska baterii słonecznych. Istnieje możliwość montażu mniejszych baterii samodzielnie, lecz wykonanie instalacji większych rozmiarów powinno zlecić się osobom profesjonalnym i wykonującym ten fach. Takie ogniwa fotowoltaiczne doskonale sprawdzają się w celu zasilania gospodarstw, a mianowicie zastosować można je do zasilania suszarni, wentylatorów i klimatyzatorów obiektów, jak również pomieszczeń. Innym rodzajem urządzenia, które pozyskuje energię ze słońca jest kolektor słoneczny. Przetwarza on energię za pomocą konwertera, na energię elektryczną bądź ciepło. Natomiast bateria słoneczna czyli ogniwo fotowoltaiczne zamienia energię słoneczną na elektryczną. Złożone są one z elementów półprzewodnikowych, takich jak krzem, selen i german. Panele mogą występować w postaci monokrystalicznej i polikrystalicznej. Panele fotowoltaiczne tworzą przyszłość dla wielu właścicieli domów, gospodarstw, a także mniejszych prywatnych firm.
Ich użytkowanie znacznie obniża koszty pozyskiwania prądu z elektrowni publicznych, a to skutkuje obniżeniem budżetu potrzebnego na utrzymanie domu bądź gospodarstwa. Nadwyżkę prądu można sprzedać, co także przynosi korzyści osobom użytkującym panele, baterie albo kolektory słoneczne.