piła spalinowa hecht

Bezpieczne użytkowanie piły spalinowej

Bez względu na to czy jesteśmy kompletnymi laikami czy też typową złotą rączką, do wykonania niektórych prac w ogrodzie będzie nam niezbędny specjalny sprzęt. Łopatka i grabie niestety nie wystarczą – czasem trzeba narobić nieco hałasu, żeby zrobić porządek na działce.

Piła spalinowa to dobry wybór

piła spalinowa hechtJednym z urządzeń, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów, jest piła łańcuchowa. Wbrew pozorom wcale nie jest ona zarezerwowana wyłącznie dla drwali przeprowadzających wycinkę lasów czy też wyłącznie dla mężczyzn z gęstą brodą noszących kraciaste koszule. Nie potrzeba też specjalnych umiejętności, żeby s takim sprzętem się posługiwać. Większość z nas każdego roku zleca przywóz i obróbkę drewna opałowego specjalizującym się w tym temacie firmom. Tymczasem zadanie to można wykonać samodzielnie. Wystarczy przetransportować towar na działkę, a następnie przy pomocy specjalnego stojaka do cięcia drzewa oraz właściwie dobranej piły – całkowicie bezpieczna piła spalinowa Hecht, będzie dobrym wyborem na początek. Zanim jednak przystąpimy do pracy, trzeba się odpowiednio przygotować. Rękawice i okulary ochronne to podstawowe minimum, dobrze jest jednak wyposażyć się także w zabezpieczające obuwie ze wzmocnionym noskiem, żeby uniknąć obtłuczeń, jakie mogą wystąpić na skutek upadających belek drewna.

piła spalinowa hechtKiedy już mamy odpowiedni kombinezon, należy jeszcze sprawdzić, czy łańcuch jest odpowiednio zamontowany – musi być napięty, a także, czy jest naoliwiony. Jeśli wszystko się zgadza, możemy odpalać. Współczesne modele pił spalinowych posiadają najczęściej zapłon elektroniczny, dlatego nie trzeba się martwić użyciem zapłonu ze ssanie czy też bez niego. Należy pamiętać, że podczas uruchamiania piły powinna ona leżeć na utwardzonej nawierzchni. Przed przystąpieniem do cięcia trzeba się też upewnić, że w drewnie nie ma żadnych elementów metalowych, takich jak gwoździe czy śruby, które mogłyby spowodować uszkodzenie łańcucha. Piłę należy trzymać pewnie, a cięcie prowadzić spokojnym, jednostajnym ruchem. Po skończonej pracy trzeba upewnić się, że urządzenie jest w stanie spoczynku (nie wydaje żadnego dźwięku), a łańcuch nadal jest prawidłowo napięty (powinniśmy móc delikatnie unieść ząbki łańcucha na długość kilku milimetrów). Po pracy urządzenia dobrze jest przeprowadzić jeszcze jedno smarowanie. Następnie na prowadnicę powinno się założyć osłonkę, aby móc bezpiecznie schować piłę w garażu.

Piła spalinowa może stanowić uzupełnienie naszego sprzętu ogrodniczego. Przyda się przy wielu pracach, takich obróbka drewna opałowego, wycinka gałęzi, a także w drobnych pracach stolarskich.