Odciągi łańcuchowe

Budowa i rodzaje odciągów łańcuchowych

Jednym z najistotniejszych elementów decydujących o bezpieczeństwie transportu dużych i małych ładunków jest sposób, w jaki te ładunki są zamocowane w trakcie przewozu. Istnieje wiele systemów mocowania ładunku. Wyróżniamy m.in. pasy transportowe, zawiesia dźwigowe, odciągi łańcuchowe, siatki zabezpieczające, maty antypoślizgowe, worki sztauerskie czy listwy kotwiczne.

Odciągi są bardzo mocne

Odciągi łańcuchoweNajmocniejszymi środkami mocującymi dostępnymi na rynku są odciągi łańcuchowe. Inaczej nazywa się je napinaczami łańcuchowymi, łańcuchami mocującymi lub transportowymi. Stosowane są do mocowania bardzo ciężkich ładunków, takich jak ciężkie maszyny przemysłowe, drewno, stal czy elementy konstrukcji. Odciągi łańcuchowe wykorzystywane są zarówno w transporcie drogowym, kolejowym, jak i morskim. Zbudowane są z napinacza grzechotkowego i stalowego łańcucha ogniwowego zakończonego hakami mocującymi. Istnieją dwa podstawowe rodzaje odciągów: jednoczęściowe i dwuczęściowe. W napinaczach jednoczęściowych dwa odcinki łańcucha (z których jeden jest krótszy i ma 30- 100cm) połączone są na stałe z napinaczem. W odciągach dwuczęściowych łańcuch (jeden długi odcinek) jest oddzielną częścią i z obydwu stron zakończony jest hakami z metalowymi zapadkami- zabezpieczeniami. Odciągi dwuczęściowe są bardziej praktyczne i uniwersalne- długość całego łańcucha można dowolnie regulować, a decyzja, w którym miejscu zostanie zamocowany napinacz grzechotkowy, należy do użytkownika odciągu.

Odciągi łańcuchoweKażdy napinacz łańcuchowy jest dodatkowo wyposażony w jeden lub dwa haki skracające, dzięki którym możliwa jest swobodna regulacja długości łańcucha. Odciągi łańcuchowe wykonane są zwykle ze stali klasy 8, dzięki czemu są bardzo solidne, wytrzymałe i bezpieczne. Do produkcji niektórych odciągów dostępnych na rynku wykorzystuje się nawet stal klasy 10 i 12, która jest jeszcze bardziej wytrzymała, ale przez to droższa. Mocowania łańcuchowe mogą pracować w bardzo wymagających warunkach, takich jak wysoka temperatura, ostre krawędzie czy szarpnięcia. Wadą tego rodzaju mocowań jest ich waga- odciągi łańcuchowe są dużo cięższe niż np. pasy transportowe. Napinaczy łańcuchowych nie należy stosować w kwaśnym środowisku, ponieważ w takich warunkach stają się kruche i mogą w każdym momencie ulec zerwaniu. Łańcuchy transportowe nie sprawdzą się również w przypadku mocowania ładunków o delikatnych powierzchniach, gdyż mogą je zwyczajnie uszkodzić.

Mocowanie ładunków za pomocą odciągów łańcuchowych jest bezpieczne tylko wtedy, gdy napinacze są atestowane. Powinny być one wykonane wg europejskiej normy EN 12195-3, która w szczegółach określa wymagania bezpieczeństwa dla tego produktu.