Producenci rusztowań są ograniczeni przez wiele aktów prawnych obowiązujących w naszym kraju. Oczywiście mogą oni tworzyć wyroby, które nie będą zgodne z prawem budowlanym, jednak prawdopodobnie żaden właściciel firmy budowlanej nie zdecyduje się na ich eksploatację. Właśnie dlatego właściwie każde stosowane pomosty robocze wyglądają bardzo podobnie.
Metalowe rusztowanie elewacyjne
Jakie funkcje pełnią poszczególne elementy rusztowania? Bardzo dobrym przykładem dobrej konstrukcji jest stabilne rusztowanie elewacyjne Plettac. Oczywiście producent tego systemu wprowadził swoje rozwiązania, jednak wyróżnienie podstawowych elementów nie będzie stanowiło żadnego problemu. W pierwszej kolejności na uwagę zasługują stalowe lub aluminiowe ramy. Są one wykonane ze spawanych kształtowników o przekroju okrągłym. W budowie pojedynczego segmentu możemy wyróżnić rygiel dolny i górny, słupki oraz stężenia. W taki sposób wykonana rama jest bardzo sztywna, dzięki czemu nawet wysoka konstrukcja jest bardzo stabilna. Po połączeniu ze sobą aluminiowych segmentów należy na nich ułożyć podesty robocze. W zależności od systemu mogą one być wykonane z drewna lub blachy. W nowoczesnych systemach, na przykład firmy Plettac, częstym rozwiązaniem są platformy metalowe, które mają chropowatą powierzchnię.
Specjalne tłoczenia mają zapewnić większe bezpieczeństwo pracownikom, nawet jeśli pracują oni w trudnych warunkach. Wypustki zapobiegają bowiem poślizgnięciu się, co jest bardzo ważne w przypadku rusztowań elewacyjnych, na które mogą działać zmienne warunki atmosferyczne. Kolejnym elementem w budowie rusztowania są deski cokołowe. Montuje się je zaraz nad podestami roboczymi. Ich zadaniem jest zatrzymywanie na podeście materiałów budowlanych, narzędzi oraz sprzętu znajdującego się na platformie roboczej. Dzięki temu nie stanowią one zagrożenia dla osób znajdujących się w pobliżu rusztowania. O tym elemencie w wielu przypadkach się zapomina, jednak nie jest to wskazane. Specjalne systemy szybkozłączne gwarantują bardzo szybki ich montaż. Rusztowanie elewacyjne musi posiadać jeszcze jeden, niezwykle istotny element.
Mowa oczywiście o specjalnych drabinkach, które umożliwiają łatwe poruszanie się pracowników pomiędzy kolejnymi poziomami. Najczęściej drabinka montowana jest razem z klapą zabezpieczającą. Powinna ona być podnoszona tylko wtedy, kiedy pracownik chce przejść na wyższą lub niższą platformę roboczą. W każdej innej sytuacji klapa powinna być opuszczona, aby uniknąć wypadków i umożliwić wykonywanie pracy na danym poziomie.