jednoosiowy traktor

Ciągnik jednoosiowy – podstawowa charakterystyka

Podczas pracy na roli lub w ogrodzie wykorzystuje się liczny sprzęt, który sprawia, że potrzebny jest znacznie mniejszy wysiłek. Takie zadania ogrodowe jak spulchnianie gleby, koszenie trawy lub przewożenie ściętych gałęzi wykonuje się, wykorzystując ciągniki jednoosiowe. Użycie takiego ciągnika jest proste – do jego uruchomienia wystarczy kluczyk.

Ciągnik jednoosiowy

rekomendowane jednoosiowe ciągnikiObecność mechanicznej przekładni pozwala przenieść siłę roboczą dostarczaną przez silnik spalinowy na dodatkowy osprzęt. Spotkać można zestawy składające się z ciągnika jednoosiowego i glebogryzarki. Wybierając ciągnik jednoosiowy, trzeba najpierw zastanowić się nad tym, do czego jest potrzebny – cięższe urządzenie zapewnia lepszą przyczepność i większą moc, ale będzie gorzej radziło sobie w terenie podmokłym. Większa moc zapewnia też lepszy uciąg. Wiedząc, że będzie się wykonywało ciężkie prace w trudnym terenie, warto wybrać model, który posiada dyferencjał i większą liczbę przełożeń w skrzyni biegów. Urządzenia z dyferencjałem dysponują lepszymi właściwościami jezdnymi. Zmienny osprzęt sprawia, że możliwe jest wykonywanie różnego rodzaju prac przy pomocy jednego urządzenia – ten sam ciągnik jednoosiowy może służyć do obróbki gleby, koszenia trawy i transportu, jeżeli dysponuje się odpowiednim osprzętem. Wysokiej jakości rekomendowane jednoosiowe ciągniki to koszt nawet do trzydziestu tysięcy złotych.

jednoosiowy traktor Dzięki regulowanej szerokości kół i dużemu prześwitowi ciągnik jednoosiowy jest w stanie dostać się na nierówny i trudny teren. Silnik jest połączony ze skrzynią biegów za pomocą mocowania kołnierzowego, co zapewnia napęd bezpośredni. Do ciągnika jednoosiowego można zamontować na przykład pług obrotowy, kosiarkę rotacyjną lub glebogryzarkę. Pojazd może rozpędzić się do prędkości piętnastu kilometrów na godzinę. Zarówno mechanizm różnicowy, jak i dyferencjał można zablokować. Silnik o pojemności stu sześćdziesięciu trzech centymetrów sześciennych zapewni moc na poziomie niecałych pięciu koni mechanicznych – będzie ona wystarczająca do większości prac ogrodowych. Czas pracy ciągnika jednoosiowego można ustalić na podstawie pojemności zbiornika i średniego spalania.

Zwykle jest to od dwóch do sześciu godzin na jednym tankowaniu. Pojedyncza oś sprawia, że pojazd jest stosunkowo lekki i nie niszczy terenów zielonych, po których się przemieszcza. Podczepiwszy do niego przyczepkę, można wykorzystywać go do zbierania zagrabionych liści lub ściętych gałęzi. Modele z silnikiem diesla zapewniają lepszą moc pociągową niż te napędzane benzyną.