Co trzeba wiedzieć o systemach nawadniania w ogrodzie?

Woda w ogrodzie jest rzeczą niezbędną. Bez niej żadna roślina nie mogłaby rosnąć, tak samo jakby nie miała dostępu do światła słonecznego, czy do ziemi. Im większy ogród tym z podlewaniem jest większy problem. Wtedy teren jest większy, zużywa się więcej wody.

Rodzaje systemów nawadniania

systemy nawadnianiaRośliny też są różne. Kaktusy i sukulenty można podlewać nawet raz na miesiąc, a są kwiaty, które podlewa się intensywnie co kilka dni. Używanie do tego konewki, czy węża ogrodowego nie jest wygodne. Sprawdzi się w przypadku pojedynczych kwiatów czy małych rabatek, jednak nie ma dużych powierzchniach, np. trawnikach. Dlatego też najlepszym obecnie rozwiązaniem są wydajne systemy nawadniania – mazowieckie. Są to systemy automatyzowane, które pozwalają skrócić i usprawnić proces podlewania. Jak one wyglądają? Komputer główny jest zazwyczaj montowany w garażu. To on steruje całym systemem. Przy pomocy prostego urządzenia możemy dokładnie ustalić jak ma przebiegać podlewanie. Wyznacza się czas rozpoczęcia i zakończenia podlewania. Ustawia się to nie globalnie, ale dla poszczególnych sekcji. Jedna może podlewać przez dziesięć minut, a druga przez pół godziny. Dzięki temu każda roślina dostanie tyle wody ile jej potrzeba.

systemy nawadnianiaNajlepiej jest ustawić podlewanie na wczesne godziny ranne lub wieczorne. Dobry system nawadniania będzie posiadał także czujnik deszczu montowany na dachu budynku. Jeśli na zewnątrz pada to czujnik się nie włączy bo nie ma takiej potrzeby, rośliny dostaną wodę. Poza komputerem w skład systemu wchodzą rury, montowane pod ziemią. Składają się one w dyszy, które działają na zasadzie spryskiwaczy, jak i z linii kroplującej. Dysze wysuwają się podczas podlewania, a potem się chowają pod ziemię. Można regulować wysokość ich wysuwania się, jak również kąt pod jakim będą psikac wodą. Spryskiwacze sprawdzają się na trawnikach i dużych połaciach ogrodu, natomiast linia kroplująca jest kładziona tam gdzie rosną kwiaty. Im niepotrzebne jest intensywne i obfite podlewanie, poza tym większość kwiatów nie lubi podlewania z góry, tylko przy gruncie. Podlewanie kropelkowe może nadać się także do warzyw, typu pomidory czy papryka, które także podlewane są od spodu. Najczęściej dysze i linia działają naprzemiennie.

System nawadniania w ogrodzie pozwala nie tylko zaoszczędzić czas spędzony na podlewaniu, ale także zaoszczędzić wodę, bo podlewa się tylko tyle ile trzeba. Dzięki systemowi rośliny będą zawsze miały odpowiednią ilość wody do rozwoju. Warto jest inwestować w takie automatyczne systemy nawadniające.