Co warto wiedzieć o domach prefabrykowanych

Domy prefabrykowane to domy, które w zasadzie buduje się w fabryce, a na miejsce budowy dowozi się gotowe już elementy, z których to składa się dom. W praktyce takie domy pod względem funkcjonalnym nie różnią się niczym od tych tradycyjnych.

Jak wygląda dom prefabrykowany?

Dom prefabrykowanyCo jednak warto o ich wiedzieć, by świadomie wybrać, czy jest to alternatywa, z której rzeczywiście mamy ochotę skorzystać? Po pierwsze sprecyzujmy, co zaliczamy do domów prefabrykowanych, jako że już powiedzieliśmy, że jest to obiekt składający się z gotowych elementów, to tej definicji będziemy się tu trzymać, przy czym za takie elementy uważa się tu: w pełni gotowe elementy budynku, takie jak choćby ściany, elementy stropu, wprawdzie terminu prefabrykaty używa się także w kontekście dużych elementów ściennych np. paneli, przy czym to już jest tak zwana prefabrykacja mała, a co za tym idzie nie odnosi się ona bezpośrednio do technologii budowlanej, jaką jest prefabrykacja. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju budownictwa jest krótki czas samej budowy, jednak zastosowanie takiej technologii stawia przed nami także i pewne wymagania.

Dom z prefabrykatówPierwszym z nich jest fakt, że na działce budowlanej musi być dostępne dużo wolnej przestrzeni, co jest związane z tym, że gotowe elementy konstrukcji samochody ciężarowe muszą dostarczyć na wskazany adres. Co więcej, na terenie musi być także dostatecznie dużo miejsca, by owe elementy dało się zmontować. Kolejną bardzo istotną kwestą, jeśli chodzi o domy prefabrykowane u producenta, są fundamenty, w zasadzie jedyny element, który wykonuje się na miejscu budowy. I tu jedna, choć bardzo ważna uwaga, większość firm zajmujących się budową domów prefabrykowanych nie zajmuje się budową fundamentów lub też robi to za dodatkową opłatą. Co jednak szczególnie istotne, wiele firm, po stwierdzeniu, że fundamenty zostały wykonane w sposób niewłaściwy zaleca ich przebudowę i odmawia takiej budowy, co wiąże się z dodatkowymi koszami. Jak w takiej sytuacji uniknąć problemów z fundamentami? Najlepiej dopłacić, by firma zajmująca się prefabrykatami sama wykonała fundamenty, jeśli takiej możliwości nie ma, to warto poprosić, by poleciła ona jakiegoś wykonawcę. Jeśli i tego nie uda nam się osiągnąć, to w trakcie spisywania umowy zadbajmy o to, by firma przygotowała dla nas dokładny wykaz tego, jakie normy mają spełniać fundamenty pod obiekt prefabrykowany, pozwoli nam to uniknąć wiele problemów i także sporo na tym zaoszczędzić.

Pamiętajmy także i o tym, by cały zakres umowy był odpowiednio przygotowany, pozostawiając jednak pewien margines, co pozwoli nam na wprowadzenie zmian, np. odnośnie do stosowanych materiałów.