kominek w pomieszczeniu

Co wyróżnia dobry kominek?

Stosowane w budownictwie mieszkaniowym kominki można podzielić na akumulacyjne i konwekcyjne. Takie urządzenia grzewcze nie mogą stanowić jedynego źródła ogrzewania w budynku i są obwarowane obostrzeniami prawnymi. W sytuacji, gdy głównym urządzeniem grzewczym jest inny piec lub kocioł na paliwo stałe, konieczne jest stworzenie dwóch niezależnych kanałów kominowych.

Kominek w domu

kominek w domuOd 2021 roku nie można też stosować wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których umieszczone są wloty do przewodów odprowadzających spaliny. W kominku akumulacyjnym rozgrzane powietrze i spaliny przepływają do masy akumulacyjnej z komory spalania. Masa akumulacyjna jest umieszczona na górze wkładu kominkowego lub obok. Materiał ten ma dużą zdolność do pochłaniania ciepła. Energia cieplna jest później długotrwale uwalniania poprzez promieniowanie. Przez płaszcz kominka przedostaje się ona do ogrzewanego pomieszczenia. Dzięki akumulacji możliwe jest otrzymywanie ciepła także po wygaśnięciu ognia w palenisku. Umożliwia to energia cieplna zgromadzona w masie akumulacyjnej. Do kominka akumulacyjnego dokłada się mniej drewna.

kominek w pomieszczeniu Urządzenie grzewcze tego typu cechuje się też niższą wydajnością na godzinę, niż ma to miejsce w przypadku kominków konwekcyjnych. Nowoczesne i eleganckie kominki Hoxter najlepiej opala się sezonowanym drewnem liściastym, którego wilgotność nie powinna przekraczać dwudziestu procent. W kominku konwekcyjnym chłodniejsze powietrze z pomieszczenia jest zasysane przez kratkę wentylacyjną. Po ogrzaniu go, przedostaje się ono do pomieszczenia dzięki naturalnej konwekcji. Wzrost temperatury następuje zaraz po rozpaleniu ognia. Po wygaśnięciu temperatura szybko spada. W kominkach Hoxter można spotkać się także z płaszczami konwekcyjnymi, które zwiększają skuteczność takich rozwiązań. Dodatkowe pierścienie akumulacyjne pozwalają na zwiększenie pojemności energetycznej kominka. Ich waga sięga do 150 kilogramów i powinna być dobrana odpowiednio do mocy nominalnej kominka.

Drzwiczki kominka mogą być otwierane do góry, co znacznie ułatwia korzystanie z urządzenia grzewczego. Poruszają się one na ogniotrwałych łożyskach, które są w stanie poradzić sobie nawet z temperaturą 350 stopni Celsjusza. Docisk drzwi zapewnia mechanizm sprężynowy o sile 250 niutonów. Emisja ciepła do pomieszczenia bezpośrednio z paleniska jest zmniejszona dzięki zastosowaniu podwójnej szyby. Pozwala to zapobiec przegrzaniu i zmniejsza zużycie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia. Umożliwia to optymalizację kosztów ogrzewania.