wytrzymałe podstawki pod płyty tarasowe

Czy taras wentylowany można zbudować samodzielnie

Taras wentylowany wydaje się być skomplikowaną konstrukcją, jednak jego stawianie jest zupełnie proste, a do tego szybkie. Wśród zalet wymienia się także niską cenę oraz to, że taki taras może być z powodzeniem montowany na dowolnym podłożu.

Taras wentylowany krok po kroku

wytrzymałe podstawki pod płyty tarasoweDlatego jeżeli szukamy alternatywy dla tradycyjnego sposobu budowy tarasu, to właśnie taras wentylowany będzie dobrym wyborem dla nas. Nie musimy bowiem wzywać specjalistów – budowę możemy poprowadzić samodzielnie. W pierwszym kroku musimy zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne materiały, wśród których najważniejsze są zawsze wytrzymałe podstawki pod płyty tarasowe. Podstawki ze wspornikami posiadają możliwość regulacji, choć możemy wybrać też takie o stałej wysokości, na przykład 8 mm lub 35 mm. Najwyższe wsporniki posiadają wysokość nawet 90 mm. Niezależnie od wysokości, najistotniejsze jest jednak to, aby odznaczały się one solidną konstrukcją – warto zwracać uwagę na to, czy są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak i czynniki atmosferyczne na przykład wysokie oraz niskie temperatury. Z tego też względu warto wybrać te podkładki, które wykonano z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Pamiętajmy o tym, że szczelinę powstałą dzięki wspornikom możemy funkcjonalnie wykorzystać. Można w niej poprowadzić na przykład instalację wodną czy też elektryczną lub nawet oświetleniową.

wytrzymałe podstawki pod płyty tarasoweDzięki temu nie będzie ona szpecić powierzchni tarasu. Warto wiedzieć, że płytki lub deski tarasowe umieszczone na wspornikach można szybko demontować, dlatego jeżeli podczas budowy nie pomyśleliśmy o poprowadzeniu jakiejś instalacji w przestrzeni pomiędzy podłożem a płytkami, możemy to zrobić w dowolnym momencie bez dużego wysiłku. Jeśli podjęliśmy się samodzielnego stawiania tarasu wentylowanego, pamiętajmy też o zachowaniu odpowiedniego spadku od strony ściany budynku. Wystarczy 1-2%. Podobną technikę stosuje się na balkonach. Dzięki temu woda będzie mogła swobodnie spływać i nie będzie zalegać na powierzchni płytek, co było utrapieniem w tradycyjnie budowanych tarasach. Woda szczelinami pomiędzy płytami tarasowymi spłynie do wolnej przestrzeni, którą pozostawiły wsporniki. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na taras wentylowany na gruncie, czy może na stropie, w obu przypadkach prace nie są skomplikowane a ich jakość zależy często od jakości zastosowanych materiałów, doświadczenie możemy zdobyć w trakcie działania.

Warto wiedzieć, że w przypadku uszkodzenia mechanicznego pojedynczej płyty tarasowej czy deski, wystarczy wymontować tylko ten jeden element, nie zaś całą konstrukcję. To też zaleta tarasu tego typu.