Producenci materiałów budowlanych wprowadzili na rynek nowoczesny i innowacyjny produkt, jakim są deski kompozytowe. Ich produkcją zajmuje się wielu producentów, prześcigających się w dostarczeniu odbiorcy produktu z coraz lepszymi parametrami technicznymi oraz większymi walorami estetycznymi.
Deski kompozytowe odporne na wodę
Pomimo tego, wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy zastosowanie tak nowoczesnych komponentów jest dobrym rozwiązaniem. Jest jednak bardzo wiele korzyści, które niesie za sobą korzystanie właśnie z tego rodzaju materiałów. Kompozytowe deski imitujące klasyczne drewno są wykonane z mieszanki polichlorku winylu oraz mączki drewnianej. Dzięki temu zyskują strukturę bardzo podobna do tego naturalnego materiału. Nie posiadają jednak drzazg, które mogłyby wbić się w stopę podczas chodzenia po tarasie. Szczotkowane deski kompozytowe Timberness oraz innych producentów są odporne na działanie wody. Dzięki specjalnemu ryflowaniu oraz zapewnieniu odpowiedniego spadku powierzchni wykończenia, kompozyt bardzo dobrze odprowadza wodę z powierzchni balkonu lub tarasu. Niektóre produkty są nie tylko regularnie żłobione, ale również szczotkowane. Proces ten ma przyczynić się do zwiększenia chropowatości powierzchni paneli i sprawić, że będą one antypoślizgowe. Dzięki temu producenci pragną zapewnić bezpieczeństwo użytkowników, zapobiegając możliwym wypadkom. Oznacza to, że po podłodze swobodnie mogą biegać dzieci i nie poślizgną się one nawet wtedy, gdy deski będą wilgotne od padającego wcześniej deszczu.
Chropowatą powierzchnię jest znacznie trudniej zarysować, a powstałe ewentualne uszkodzenia znacznie trudniej dostrzec, niż w przypadku klasycznego drewna. Szczotkowane desko kompozytowe, pomimo swojej chropowatości, są bardzo łatwe w utrzymaniu. Do ich czyszczenia można używać standardowych środków chemicznych wykorzystywanych do impregnacji drewna lub innych podłóg. Zamiatanie również jest niezwykle proste, ponieważ piasek oraz liście zebrane w ryflach bardzo łatwo jest wymieść. Bardzo komfortowy jest także montaż desek kompozytowych – można zastosować dokładnie te same narzędzia, co w przypadku naturalnego drewna. Jeżeli te zalety desek kompozytowych to zbyt mało, żeby potwierdzić ich przydatność, producenci stopniowo wprowadzają na rynek produkty wzbogacone o dodatkowe cechy.
Należy do nich między innymi odporność na promieniowania ultrafioletowe. Specjalna powłoka, którą są pokryte kompozyty sprawia, że pod wpływem światła dziennego deski nie ulegają płowieniu oraz nie wykruszają się przez bardzo długi czas.