prawidłowa rozdzielnica

Czym powinna się wyróżniać dobra rozdzielnica?

Rozdzielnice są stałym elementem wyposażenia każdej instalacji elektrycznej. Ich odmiany są jednak także bardzo często spotykane na wielu różnych placach budowy. Korzysta się z nich przede wszystkim w celu ochrony urządzeń, które do nich zostały podłączone. Jak się bowiem okazuje, wszelkiego rodzaju urządzenia budowlane, takie jak na przykład osuszacze, są bardzo podatne na wszelkie przepięcia, oraz awarie w sieci elektrycznej.

Charakterystyka prawidłowej rozdzielnicy

prawidłowa rozdzielnicaFabrycznie, nie zostały one wyposażone w żadne zabezpieczenia, właśnie dlatego tak ważną rolę na każdym placu budowy pełni profesjonalna rozdzielnica budowlana. Urządzenie to, które może mieć postać stacjonarną lub też mobilną, przypomina nieco swoim wyglądem duża skrzynię, wyposażoną w szereg gniazd. To właśnie do nich można podłączyć poszczególne sprzęty budowlane, czy też nagłośnieniowe, w przypadku wykorzystywania rozdzielnic na imprezach plenerowych. Głównym zadaniem takiej rozdzielnicy jest takie rozdzielanie prądu na poszczególne obwody, aby napięcie nie tworzyło żadnego zagrożenia dla podłączonego do niej sprzętu. W praktyce wykorzystywanie rozdzielnic budowlanych, pozwala na przedłużenie żywotności sprzętu nawet o kilkadziesiąt procent. Część rozdzielnic budowlanych jest wyposażonych w dodatkowe udogodnienia, w postaci na przykład licznika.

rozdzielnicaDzięki temu, użytkownik takiego sprzętu będzie mógł na bieżąco kontrolować ilość prądu, zużywanego podczas pracy wykorzystywanych na budowie maszyn oraz urządzeń. Bardzo ważnym elementem każdej rozdzielnicy budowlanej jest również specjalny przełącznik, którego celem jest umożliwienie bardzo szybkiego odłączenia zasilania. Jest to w szczególności ważne, gdy pracownikom na obudowie grozi na przykład ryzyko porażenia prądem. Należy jednak pamiętać o bardzo trudnych warunkach, które panują zazwyczaj na placu budowy. Mowa tutaj o wysokim zapyleniu, wysokiej wilgotności a także i o wysokich temperaturach, szczególnie latem.

Dlatego właśnie każda rozdzielnica, musi być wyposażona w solidną, niezwykle szczelną obudowę, chroniącą jej wnętrze przed wspomnianymi czynnikami. Obudowa ta może być wykonana ze stali, lub też z tworzyw sztucznych. Zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa na placu budowy jest niezmiernie istotne. Co ciekawe, nie chodzi tutaj tylko o bezpieczeństwo ludzi, ale również wykorzystywanego na placu budowy sprzętu. Właśnie dlatego tak często stosuje się podczas różnych inwestycji, odpowiednie rozdzielnice elektryczne, które występują zazwyczaj w wersji stacjonarnej oraz przenośnej.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, wejdź na www.partnersite.eu!