ocieplanie metodą natryskową

Czym wykonuje się ocieplanie natryskowe?

Ostatnio coraz więcej osób słyszy o ocieplaniu metodą natryskową. Z pewnością budzi to zaciekawienie – dotychczas izolację termiczną kojarzyliśmy jedynie z płytami styropianu montowanymi na ścianie za pomocą kleju, czy też z wełną mineralną, która musiała być wspierana za pomocą konstrukcji wykonanej z profili stalowych.

Ocieplanie i specjalne urządzenia

ocieplanie metodą natryskowąMetoda natryskowa nie wymaga zastosowania takich technik – wystarczy posiadać specjalny pistolet pneumatyczny oraz piankę poliuretanową. To właśnie ta pianka ma właściwości izolacyjne, dzięki czemu sprawdza się idealnie zarówno do izolacji ścian, jak i dachów. Warto jednak wiedzieć, że w ofertach producentów znajdziemy aż trzy rodzaje tej pianki. Jest to pianka PUR otwartokomórkowa, zamkniętokomórkowa, a także pianka PIR. Może to budzić zdezorientowanie klientów, jednak każdy specjalista od ociepleń dobrze wie, który rodzaj produkty sprawdza się najlepiej w danej izolacji. Na przykład, jeżeli chcemy wykonać izolację fundamentów, stropów lub ścian zewnętrznych, wówczas powinniśmy zdecydować się na piankę zamkniętokomórkową. Szybkie ocieplanie metodą natryskową polega wówczas na wydmuchaniu pianki z pistoletu, która pod wpływem powietrza pęcznieje i jest w stanie doskonale pokryć wszystkie szczeliny, nawet te najmniejsze i znajdujące się w trudnodostępnych miejscach.

ocieplanie metodą natryskowąTo jest więc zdecydowana przewaga ocieplania natryskowego nad innymi rodzajami ociepleń – styropian nie byłby w stanie zredukować do minimum występowania mostków termicznych, a pianka poliuretanowa nie ma z tym najmniejszego problemu. Ta zamkniętokomórkowa charakteryzuje się bardzo dobrą sztywnością oraz wytrzymałością, jest nie tylko termo-, ale i hydroizolacyjna. Z kolei pianka otwartokomórkowa niestety chłonie wodę – dlatego na zewnątrz nie sprawdzi się dobrze, za to we wnętrzach – doskonale. Ocieplanie za jej pomocą zapobiegnie powstawaniu pleśni i grzybów, gdyż pianka ta jest paroprzepuszczalna. Dodatkową zaletą jest to, że pochłania ona dźwięki, dlatego często pełni też funkcję izolacji akustycznej. Można ją stosować do izolacji poddasza – wówczas z powodzeniem wytłumi odgłos kropel deszczu uderzających o dach.

Jak widać, ocieplanie natryskowe ma naprawdę wiele zalet i wszystko wskazuje na to, że ten materiał charakteryzuje się o wiele lepszymi właściwościami niż tradycyjne materiały takie jak styropian oraz wełna mineralna, i nie chodzi tu jedynie o współczynnik przenikania ciepła, ale także o wytrzymałość, trwałość, możliwość pochłaniania dźwięku, a także o ognioodporność.