Dlaczego izolacja przeciwwilgociowa jest ważna?

Obecnie bardzo dużo mówi się na temat odpowiedniej izolacji termicznej budynku. Jest to spowodowane prawdopodobnie z bardzo dużym zainteresowaniem na budownictwo energooszczędne i pasywne, w którym kwestia bardzo dobrego ocieplenia budynku jest niezwykle istotna.

Skuteczna hydroizolacja Bydgoszcz

hydroizolacjaNiestety nie ma jeszcze aż tak dużej świadomości na temat izolacji przeciwwilgociowej, która także pełni kluczową funkcję w budynku – także dla poprawnego funkcjonowania izolacji termicznej. Izolację przeciwwilgociową należy stosować przede wszystkim na elementach najbardziej narażonych na działanie wilgoci i wody stojącej – są to zatem fundamenty, tarasy, balkony, dachy i stropodachy. Izolacja górnych elementów budynku jak dach, stropodach, czy taras umieszczony bezpośrednio nad pomieszczeniem służy zabezpieczeniu pomieszczeń przed opadami atmosferycznymi, przedostawaniem się wody deszczowej przez warstwy konstrukcyjnej i skraplaniem się jej. Izolacja fundamentów służy na zabezpieczeniu murów fundamentowych, a w efekcie tego także ścian zewnętrznych i nośnych przed kapilarnym podciąganiem się wody w górę konstrukcji – takie samo zadanie ma także izolacja balkonów, w których woda przemieszcza się poziomo od jego konstrukcji do ściany zewnętrznej. Dlaczego zjawisko to jest tak bardzo niebezpieczne? Otóż woda może powodować korozję różnych elementów konstrukcji, co może znacząco ją osłabić. Ponadto zawilgocone ściany mogą dodatkowo uszkodzić ocieplenie i tym samym bardzo mocno obniżyć ich i swoją izolacyjność cieplną. Zawilgocone ściany dużo szybciej wychładzają pomieszczenie, przez co wymaga ono większych nakładów energii cieplnej do ogrzania.

hydroizolacjaTakże bardzo ważny jest aspekt zdrowotny mieszkańców – wilgotne ściany to doskonałe miejsce do rozwoju dla grzybów, pleśni i innych mikroorganizmów, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Hydroizolacja skutecznie zabezpiecza budynek przed tymi problemami, lecz aby spełniała swoje zadanie należy zwrócić szczególną uwagę na jej poprawne wykonanie. Aby skutecznie zabezpieczyć budynek przed wodą i wilgocią, izolacja powinna być poprowadzona w sposób ciągły, bez szczelin, którymi wilgoć może przedostać się do elementów konstrukcyjnych. Izolację ścian fundamentowych należy dodatkowo wyprowadzić ponad powierzchnię gruntu i cokoły, aby zabezpieczyć ściany także przed wodą spowodowaną wystąpieniem kałuż, silnych opadów deszczu, czy topniejącego śniegu. Ważne jest także zabezpieczenie przed wilgocią posadzki umieszczonej bezpośrednio na gruncie – tu także woda może przedostawać się w górę konstrukcji poprzez podciąganie kapilarne.

Odpowiednie izolacja przeciwwilgociowa zabezpieczy nie tylko przed pojawieniem się na ścianach pleśni grzybów, lecz także uchroni elementy konstrukcyjne przed korozją i zniszczeniem, a także zapewni odpowiednie warunki izolacji termicznej, która, aby spełniać swoje zadanie, musi być zabezpieczona przed działaniem wilgoci.