Ekologiczny biokominek alternatywą dla tradycyjnego kominka

Dobrym rozwiązaniem do wnętrza, w którego aranżacji nie możemy wybudować tradycyjnego kominka, jest ekologiczny biokominek. To opcja ekonomiczna i ekologiczna. Oprócz funkcji dekoracyjnej może być również dodatkowym źródłem ciepła.

Biokominek na bioetanol

biokominekZainstalowanie biokominka nie wymaga żadnych pozwoleń, nie jest konieczne też podłączenie do instalacji kominowej. Taki sprzęt możemy umieścić właściwie w każdym miejscu. Budowa biokominka nie jest skomplikowana- w obudowie mieści się palenisko ze stali nierdzewnej. W palenisku biokominka znajdują się zbiorniki do napełniania paliwem. Często są one wypełnione włóknami ceramicznymi pochłaniającymi paliwo, co ogranicza gwałtowność spalania i zapobiega rozlaniu się paliwa w sytuacji ewentualnego przechylenia się kominka. Obudowa biokominka ma stabilną konstrukcję i jest odporna na wysokie temperatury. Wiele modeli biokominków wyposażonych jest w szklaną osłonę, która chroni otoczenie przez bezpośrednim kontaktem z płomieniem. Ekologiczny biokominek zasilany jest bioetanolem- alkoholem powstającym w wyniku fermentacji biomasy, pochodzącej z jednorocznych roślin uprawnych (buraka, ziemniaka, trzciny cukrowej). Do bioetanolu dodaje się różne substancje, które sprawiają, że nie nadaje się do spożycia i zmienia barwę płomienia.

biokominekW zależności od tego, jakich substancji wzbogacających użyto, płomień w biokominku może być żółty, pomarańczowy, czerwony lub niebieski. W trakcie spalania biopaliwa powstają również (oprócz ciepła) para wodna i dwutlenek węgla, w ilościach podobnych do wydalanych przez układ oddechowy człowieka. Jednak podczas palenia w biokominku (w przeciwieństwie do kominka tradycyjnego) nie powstaje nieprzyjemny zapach ani dym. Dzięki temu, że bioetanol spala się całkowicie, palenisko pozostaje czyste, bez sadzy i popiołu. Biopaliwo można kupić jako płyn albo jako żel. Żel występuje w puszkach, które ustawia się w palenisku biokominka i podpala. Bioetanol płynny wlewa się do zbiornika i podpala zapalarką. Paliwo można dolewać do zbiornika biokominka tylko wtedy, gdy ogień jest zgaszony. Nie wolno używać do biokominka paliwa innego niż bioetanol. Warto podkreślić, że pomieszczenia, które są całkowicie szczelne (pozbawione wentylacji) nie nadają się do tego, by umieścić w nich biokominek, ze względu na to, że istnieje możliwość, iż w miarę upływu czasu palenia będzie gromadził się w nich dwutlenek węgla.

Biokominki w zależności od modelu można powiesić na ścianie albo postawić na stole czy półce, ale możemy też je zabudować- w każdym przypadku stworzą one w mieszkaniu niepowtarzalny klimat.