firana kwiat

Firanki – jak je dopasować do wnętrza?

Rosnąca popularność żaluzji oraz rolet wcale nie sprawiła, że firanki przestały być wybierane. Chodzi o to, że te dwa rodzaje osłon okiennych pełnią różne funkcje. Żaluzje mają na celu blokowanie światła słonecznego i zapewnienie prywatności, a firanki pełnią przede wszystkim rolę dekoracyjną. Co więcej, czasem ich zawieszanie razem z żaluzjami jest korzystne – zakrywają one kasetę z roletą. Co warto wiedzieć o firankach i jak je dopasować do wnętrza?

Nieograniczone możliwości – odkryj szeroki wybór firan

pokój firanyNa pewno trzeba dopasować ich kolor do pomieszczenia. Klasyczne firany są białe, jednak w sprzedaży są też inne modele. Do pokoju rustykalnego czy Urban jungle można wybrać firanki w jasnym, beżowym odcieniu, z kolei do pokoju dziecka polecane są te z kolorowymi motywami na dolnej krawędzi. Firanki błękitne będą delikatną ozdobą pomieszczenia, podczas ruchu będą przypominać morskie fale, z kolei modele ciemniejsze mogą nawet pełnić funkcję delikatnej zasłonki. Druga ważna rzecz to kształt firanek. Najpopularniejsze są te proste, wykończone na dole taśmą lub haftem. Jeśli jednak zależy nam na bardziej dekoracyjnym efekcie to warto sięgnąć po firany łukowe. Ich zewnętrzne krawędzie sięgają zwykle parapetu, jednak środek jest wyżej – pojawia się wycięcie w kształcie półkola. Dzięki temu odsłonięte zostanie częściowo okno oraz parapet – dobra opcja jeśli chce się eksponować roślinę czy dekorację.

firana kwiatNowoczesną opcją są firany typu panele. Zamiast jednej prostokątnej firanki możemy mieć ich kilka i to różnej długości. Panele zwykle są wąskie, mogą mieć zakończenie proste lub zaokrąglone. Często są bogato zdobione, wzorzyste. Trzecia rzecz to długość i szerokość firanek. W sklepach zwykle mają one jednolite rozmiary, także być może trzeba będzie zamówić firany na wymiar w Krakowie lub innym mieście. wtedy mamy pewność, że będą one idealnie dopasowane do naszego karnisza i otworu okiennego. Wybierając firany na wymiar można też wybrać rodzaj taśmy, gęstość marszczenia, czy sposób zakończenia firany. Warto zaznaczyć że takie dekoracje okienne wykonywane są też z różnych tkanin, np. woalu, poliestru, czy lekkiej bawełny. Od typu materiału zależy między innymi stopień przeźroczystości firanki oraz sposób jej czyszczenia.

Wybierając firankę do swojego wnętrza należy zwrócić uwagę na jej kolor, kształt, wielkość oraz materiał wykonania. Mając te kryteria na uwadze na pewno w sklepie kupimy firankę lub zamówimy jej wykonanie u krawcowej, która będzie spełniała nasze oczekiwania i będzie idealnie dopasowana do naszego pomieszczenia.