Hydroizolacja pokryć dachowych

Jedną z najważniejszych właściwości, jakie spełniać powinno pokrycie dachowe, jest izolacja wnętrza budynku przed opadami atmosferycznymi. Właściwie dobrany materiał powinien więc być szczelny, nawet po wielu latach od montażu. Zwłaszcza w przypadku dachów płaskich, na których woda może zbierać się i zalegać przez dłuższy czas, jest to niezwykle ważne. Materiały wykorzystywane w ich pokryciach, zwłaszcza membranach dachowych, muszą wykazywać się więc nie tylko wysoką trwałością na uszkodzenia, ale też szczelnością.

Prawidłowe zabezpieczenie dachu

W przypadku budynków mieszkalnych i przemysłowych skuteczne hydroizolacje dachów stanowią jedną z ich najbardziej istotnych właściwości. Ochrona wnętrza przed deszczem lub śniegiem jest bowiem jego głównym zadaniem. Dlatego też w wielowarstwowych systemach stosowane są specjalistyczne folie izolujące, a na warstwę wierzchnią nakładane środki, które zapobiegają przenikaniu wody do wnętrza. Ze względu na często stosowaną na dachach płaskich papę lub blachę, woda może dostawać się do powstających w nich z czasem mikropęknięć. Aby zaradzić temu problemowi, stosuje się między innymi natryski gumą w płynie, która równo pokrywa powierzchnię dachu i wypełnia mikropęknięcia. Natomiast w przypadku membran, wykorzystuje się odpowiednie materiały, o takich właściwościach.

Pokrycia te, są rozwiązaniem, które zdobywa coraz większą popularność, zwłaszcza w przypadku właścicieli budynków mieszkalnych z płaskimi dachami. Ich wysoka odporność i łatwość montażu są ich niewątpliwymi atutami, poza nimi, wykazują się też bardzo dobrą szczelnością. Wśród stosowanych do produkcji materiałów są pvc i kauczuk syntetyczny. Ich powierzchnia jest nieprzepuszczalna, nie sprzyja też odkładaniu się wody. Ponadto uniemożliwia przedostanie się pary wodnej do wnętrza, dzięki czemu nie może się ona skraplać i powodować niszczenia elementów konstrukcji. Poprawnie zamontowane przy zastosowaniu techniki zgrzewania, tworzą jednorodną i przede wszystkim szczelną powierzchnię, odporną na powstawanie mikropęknięć.

Dachy płaskie są szczególnie narażone na przedostawanie się wody do wnętrza budynku. W przypadku tradycyjnych pokryć zadbać należy o odpowiednie środki zapobiegawcze lub zastosować w metody uzupełniające jak natryski gumą. Natomiast wybierając membrany dachowe, których materiały wykonania stanowią o ich bardzo dobrych właściwościach hydroizolacyjnych, należy dopilnować jedynie, aby ich montaż przebiegał poprawnie, dzięki czemu zdobędą odpowiednią szczelność pomiędzy arkuszami.