Jeżeli zależy nam na długoletniej, bezproblemowej eksploatacji budynku, musimy dołożyć wszelkich starań, aby został on zaprojektowany i wybudowany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.
Jak wykonać prawidłową izolacje fundamentów?
To znaczy, że należy zastosować takie rozwiązania konstrukcyjne, które będą najlepiej sprawdzały się przy danym obiekcie. Najważniejsze jest zaprojektowanie fundamentów – jak i ich wykonanie, które powinno uwzględniać także prawidłową, szczelną izolację przeciwwilgociową oraz przeciwwodną. Izolacje fundamentów budynków warto powierzyć profesjonalistom, gdyż wówczas będziemy mieć pewność, że podczas ich montażu nie zostaną popełnione żadne błędy polegające na przykład na doborze złego rodzaju materiału. Podejmując się wykonania hydroizolacji, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na warunki glebowe – to, na jakim poziomie jest woda gruntowa; czy grunt jest podmokły czy suchy i tak dalej. To da nam wiadomości na temat tego, jakiego obciążenia wilgocią/wodą możemy się spodziewać. Informacje te pozwolą na dobranie najskuteczniejszych rozwiązań konstrukcyjnych. Dzięki temu określimy też, czy konieczne jest wykonanie podpiwniczenia oraz na jakiej wysokości powinna znajdować się kondygnacja piwniczna.
Prawidłowe izolacje fundamentów zapobiegną między innymi pojawieniu się podciągania kapilarnego, które ma wpływ na pojawienie się grzyba pleśniowego w pomieszczeniach. Wśród popularnych, najczęściej wybieranych, rozwiązań izolacyjnych wymienia się między innymi wykonanie szczelnej wanny, która będzie stanowić zaporę – zapobiegnie więc ona dostaniu się wilgoci czy wody gruntowej do budynku. Do wykonania takiej wanny wykorzystuje się najczęściej materiały mineralne takie jak mikrozaprawy, jak również materiały polimerowo-bitumiczne, czyli wysokiej jakości masy uszczelniające. Oczywiście, przed wykonaniem izolacji, jak i wielu innych robót budowlanych, należy zadbać o to, aby powierzchnia była odpowiednio przygotowana do określonych czynności. W tym przypadku konieczne będzie pozbycie się wykruszeń nawierzchni poprzez ich uszczelnienie za pomocą zaprawy uszczelniającej. Dopiero w następnym kroku można położyć masę izolacyjną – jednak to, jaką będzie miała grubość, zależne jest od obciążenia wilgocią i wodą. Oczywiście istnieje też wiele innych metod wykonania szczelnych i efektywnych izolacji fundamentów budynków.
Z pewnością przed przystąpieniem do prac, warto zapoznać się z wadami i zaletami każdej z nich, aby wybrane rozwiązanie konstrukcyjne oraz materiały jak najlepiej spełniały swoje zadanie.