Studnie są konstrukcjami pozwalającymi na efektywne wydobywanie wody z ich wnętrza w efektywny sposób. Jest to rozwiązanie wyjątkowo ekonomiczne, gdyż jak się okazuje, koszty ponoszone przez ich posiadanie są związane tylko i wyłącznie z pompą, której głównym zadaniem jest wydobycie wcześniej wspomnianej cieczy. Należy jednak pamiętać o niezbędnych procedurach, ale także wymogach prawnych, które są wymagane do wybudowania konstrukcji tego typu.
Budowa studni głębinowej krok po kroku
By zbudować studnię, niezbędne okazuje się między innymi uzyskanie stosownych pozwoleń w przypadku, gdy konstrukcja będzie charakteryzować się głębokością mierzącą powyżej 30 metrów głębokości lub wydajnością wyższą aniżeli 5 metrów sześciennych. Poniżej tych norm budowa możliwa jest bez posiadania tego typu dokumentacji. By zacząć proces konstruowania, w pierwszej kolejności konieczne jest przeprowadzenie badań hydrogeologicznych. Dzięki nim oszacuje się czy budowa studni będzie w ogóle możliwa ze względu na usytuowanie bezpośrednio powiązane z ilością oraz jakością występowania wód podziemnych. W przypadku, gdy badania wykażą, że miejsce jest odpowiednie, można rozpocząć proces wywiercania otworu. Wykorzystywane są w tym celu specjalne maszyny wiertnicze.
W następnej kolejności stosuje się betonowe kręgi, które umieszcza się we wnętrzu wywierconego otworu po to, by zapewnić jej stabilność oraz samą wydajność – w innym przypadku studnia mogłaby ulec zniszczeniu. W jej wnętrzu umieszczana jest następnie pompa ssąca, której zadaniem jest pobieranie wody z wnętrza, a tym samym dostarczanie jej do zabudowania podłączonego do tego typu instalacji. Aby uniknąć ewentualnych zanieczyszczeń powiązanych na przykład z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, często tworzy się specjalną zabudowę, która ma na celu zabezpieczenie przed wodą opadową, a także dostępem do wnętrza dzikich zwierząt. Najlepszym rozwiązaniem, by zaopatrzyć się w konstrukcję, o której było wcześniej wspomniane, jest skorzystanie z usług firm, które zajmują się zadaniami, jakimi jest wiercenie studni we Wrocławiu lub innych miastach.
Ich praca zostanie wykonana w sposób profesjonalny tak, by nie dopuścić do ewentualnych uszkodzeń. Studnie głębinowe są konstrukcjami pozwalającymi na efektywny i stały dostęp do wody. W pierwszej kolejności jednak konieczne okazuje się przeprowadzenie odpowiednich badań hydrogeologicznych, a także stworzenie planu. Jest to konieczne, gdyż zgodnie z prawem na zbudowanie studni mierzącej więcej niż 30 metrów głębokości trzeba uzyskać niezbędne pozwolenie. W innym przypadku budowa okaże się nielegalna.