ogrzewanie

Jak wybrać właściwy wkład kominowy?

Rozdział piąty Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych dotyczy przewodów kominowych. Znaleźć tam można definicję oraz wytyczne dotyczące warunków, jakie muszą spełniać kominy. Dzieli się je na wentylacyjne, spalinowe i dymowe.

Można je prowadzić w ścianach budynków lub zewnętrznych obudowach

wkłady kominoweKomin musi stwarzać odpowiedni ciąg, który pozwoli na odprowadzanie spalin. Każdy komin musi być szczelny. Przekrój komina nie może być mniejszy niż 12 centymetrów w przypadku stalowego wkładu. Podczas wyboru wkładu kominowego istotnym czynnikiem jest dolna granica wytrzymałości temperaturowej. Należy wybrać komin, który będzie odprowadzał spaliny o temperaturze wyższej od minimalnej – zapobiega to skraplaniu się kwasu siarkowego. W przypadku kotłów zasilanych gazem lub olejem opałowym stosuje się wkłady kominowe wykonane ze stali kwasoodpornej. Ich minimalna temperatura wynosi około 60 stopni Celsjusza. Wykonane z ceramiki wkłady kominowe są na tyle uniwersalne, że można je stosować do każdego rodzaju kotła. Przekrój wkładu kominowego jest okrągły. Wkłady ceramiczne mogą mieć przekrój prostokątny.

ogrzewanie Nie każdy wkład kominowy musi być idealnie prosty – możliwy jest montaż kolan, które pozwalają na dopasowanie wkładu do krzywizny komina. Wysokiej jakości najlepsze wkłady kominowe w Bielsku Białej należy kupować wyłącznie od renomowanych dostawców. Grubość ścian stalowego wkładu kominowego waha się w przedziale od 0,5 do 1 milimetra. Stal kwasoodporna jest cieńsza od żaroodpornej. Wkład ceramiczny może mieć grubość nawet kilku centymetrów. Razem z wkładem kominowym sprzedawcy z Bielska Białej oferują także niezbędne do montażu kształtki, obejmy i uchwyty. Wkłady kominowe mają średnicę od 12 do 30 centymetrów. Kształt wkładu kominowego można dopasować dzięki kolanom i trójnikom. Jeden przewód kominowy może obsługiwać więcej niż jedno urządzenie grzewcze, ale tylko po spełnieniu odpowiednich warunków. W dolnej części wkładu powinna znaleźć się miska na kondensat, którą należy regularnie opróżniać. Podczas remontu starego komina, który obsługiwał piec na węgiel, można go przystosować do obecnych wymagań, montując w środku wkład kominowy. Jest on umieszczany od góry.

Dzięki temu, że wkład szybko się nagrzewa, spaliny nie skraplają się na jego powierzchni. Podczas montażu wkładu kominowego należy zachować szczególną ostrożność. Wysokość komina powinna zapewniać rozrzedzenie dymu oraz odpowiedni ciąg. Wkład kominowy można zastosować także w sytuacji, w której występują trudności z uzyskaniem ciągu w kominie murowanym.