drewniany dom

Jaki domek postawić na działce?

Domek drewniany czy murowany? To pytanie zadaje sobie niemal każdy świeżo upieczony właściciel działki rekreacyjnej. Po rozważeniu za i przeciw, okazuje się, że nie ma nic, co kategorycznie przemawiałoby za jednym z rozwiązań.

Budowa drewnianego domku

drewniany domOba mają dobre i złe strony, co sprawia, że bardzo często wybór materiału budowlanego na domek jest kwestią estetyki – wiele osób jest zdania, że na działce rekreacyjnej, ze względu na bliskość z naturą, o wiele lepiej wygląda domek drewniany, który może dobrze komponować się z pergolami, również drewnianymi, jak i płotkiem otaczającym posesję. Domy drewniane popularne w mazowieckim to te, których konstrukcja opiera się na lekkim szkielecie drewnianym. Po wykonaniu fundamentów, belki z drewna osadzane są w specjalnie wcześniej przygotowanych wycięciach w ścianie fundamentowej. W konstrukcji szkieletowej bardzo często spotkać można się także z oparciem belek na drewnianej podwalinie. Przy budowie domku z drewna, należy pamiętać o tym, aby zachować wentylowaną przestrzeń podpodłogową – dzięki temu nie będziemy wyziębiać podłogi od gruntu. Ściany w tej przestrzeni powinny być ocieplone, najlepiej za pomocą wełny szklanej, niezbędna jest też folia paroizolacyjna. Również pomiędzy rusztem wsporczym powinna znaleźć się wełna.

drewniany domJeżeli jednak zdecydujemy się na podłogę w gruncie, wówczas rolę izolacji oprócz hydrofobizowanej wełny na ścianach, powinna pełnić papa na fundamencie, gdyż charakteryzuje się właściwościami przeciwwodnymi. Najważniejsze to dobrze zabezpieczyć się przed wilgocią pochodzącą z wód gruntowych. Już po wykonaniu fundamentów, możemy zająć się ścianami budynku – bardzo popularny jest tu szkielet kanadyjski, który wykonuje się z drewnianych elementów konstrukcyjnych odznaczających się cienkimi przekrojami. Poszycie stropu wykonuje się zazwyczaj ze sklejki wodoodpornej. Również całe ściany i dach należy odpowiednio ocieplić. Jeżeli chodzi o widoczność belek, istnieją dwie szkoły – jedna popularyzuje rozwiązania, które całkowicie chowają elementy konstrukcyjne. W ten sposób wewnątrz dom nie różni się niczym od murowanego. W drugim przypadku specjalnie pozostawia się widoczne niektóre belki, dzięki czemu wewnątrz budynku można stworzyć specyficzny, naturalny klimat.

To dobry wybór dla osób, które cenią sobie bliskość z przyrodą, a na działce chcą poczuć się jak w wakacyjnym domku letniskowym. Jak widać, decydując się na drewniany domek, mamy wiele możliwości konstrukcyjnych – bez problemu znajdziemy więc coś, co najlepiej nam odpowiada.