Nawierzchnie wykonane z betonu, spotykane na przykład na parkingach czy starych ulicach, raczej nie kojarzą się dobrze. Widać na nich upływ lat, odkruszone fragmenty, etc. Nie każdy więc zdaje sobie sprawę, iż prawidłowo zaprojektowana i wykonana nawierzchnia z betonu może bez problemu funkcjonować przez przynajmniej dwadzieścia lat, a standardem jest minimum trzydziestoletni okres użytkowania.
Charakterystyka nawierzchni betonowych
Jest to więc rozwiązanie na wiele lat i warto się nim zainteresować, ponieważ poza wysoką wytrzymałością, nawierzchnie tego typu cechuje także szereg innych zalet. Przede wszystkim, nawierzchnia odpowiedniej grubości, wykonana z dobre mieszanki i na właściwej podbudowie, samoistnie przenosi obciążenia, dzięki czemu odciąża podbudowy i zmniejsza ich odkształcenia. To w realny sposób przekłada się na wytrzymałość całej nawierzchni drogi, a brak odkształceń czy kolein ma duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo poruszania się po drogach. Im grubsza warstwa betonu, tym mniejsze obciążenie dla podbudowy; obecnie często nawierzchnie drogowe betonowe są grubsze niż te stosowane w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, gdy zyskały popularność. Wynika to z większego natężenia ruchu drogowego oraz faktu, iż po drogach porusza się coraz więcej coraz cięższych pojazdów. Dobre przenoszenie obciążeń, niska podatność na odkształcenie i dobra nośność to nie jedyne zalety nawierzchni z betonu.
Ważny jest też niski koszt ich utrzymania, dzięki czemu nie stanowią one dużego obciążenia dla budżetu. Jest to także typ nawierzchni bezpiecznej zarówno dla pojazdów, jak i dla pieszych. Wspomniana niska podatność na trwałe odkształcenia i brak kolein sprawiają, iż jazda po takiej nawierzchni jest komfortowa. Woda spływa z niej, nie zbiera się w nierównościach, co przekłada się na mniej śliską nawierzchnię i nie sprzyja tworzeniu się lodu w zimniejszym okresie roku. Istotne jest także, iż droga z betonu posiada jasny kolor, od którego wyraźniej odznaczają się wszelkie pojazdy, w tym rowery i motocykle, a także piesi. Ma to szczególne znaczenie po zmroku czy w okresie ograniczone widoczności: łatwiej jest trzymać się drogi i zauważyć z daleka innych uczestników ruchu.
Do pewno stopnia pozwala to także ograniczyć oświetlenie drogowe, które można rozstawić w większych odstępach bez utraty komfortu podróżowania autem czy zmniejszenia widoczności. Jest to kolejna zauważalna zaleta, zapewniająca większe oszczędności i przemawiająca za częstszym wykorzystaniem tego typu nawierzchni na drogach, ulicach czy parkingach.