Grzejnik akumulacyjny

Kiedy grzejniki elektryczne są opłacalne?

W dzisiejszych czasach, w których cena ogrzewania stale rośnie, a także coraz większe znaczenie zaczyna mieć komfort, ludzie zaczynają szukać nowych rozwiązań, które będą w stanie sprostać wszystkim ich oczekiwaniom.

Cechy instalacji elektrycznego ogrzewania

Grzejniki elektryczneNa dzień dzisiejszy całkiem ciekawą alternatywą zdaje się być rozwiązanie, jakim są piece akumulacyjne. Wynika to z tego, że jest to całkiem wygodna, a także i w pewnych warunkach korzystna pod względem finansowym metoda ogrzewania domu. Ogrzewanie elektryczna na dzień dzisiejszy uważane jest bowiem za jednej z najbardziej komfortowych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Nie wymaga to prowadzenia dodatkowej instalacji, a samo sterowanie pracą grzejników elektrycznych należy do bardzo łatwych. Dodatkowo uznaje się, że instalacje elektrycznego ogrzewania są bezpieczniejsze, w związku z czym w coraz większej ilość mieszkań, nie ma nawet możliwości stosowania innych grzejników. Czemu jednak piece akumulacyjne mają być dla nas korzystniejsze pod względem finansowym? Chodzi tu o to, że mają one możliwość pobierania prądu tylko w pewnym określonym czasie, a ciepło wytworzone za jego pomocą może być akumulowane i oddawane przez cały dzień.

Grzejnik akumulacyjnyOznacza to w praktyce, że mogą one się ładować w trakcie trwania tańszej taryfy, czyli w godzinach nocnych, co pozwala zaoszczędzić całkiem sporo na ogrzewaniu. Tu jednak pojawia się pewien mankament, mianowicie to na ile takie grzejniki akumulacyjne są dla nas opłacalne związane jest z tym jaką mamy umowę z dostawca prądu. Jeśli jest to umowa dwutaryfowa to jak najbardziej powinno nam się to opłacić i szybko zwrócić, jeśli cena jest stała- jedna taryfa to inwestycja będzie zbędna. Jeśli jesteśmy już przy kwestii inwestycji, należy także zwrócić uwagę na fakt, że koszt grzejników bywa różny. Opłacalne grzejniki akumulacyjne elektryczne, które pozwalają zaoszczędzić na samym ogrzewaniu to jednocześnie wysoki koszt zakupu, te o dużej mocy mogą kosztować nawet ponad 3 tysiące złotych, natomiast najtańsze zaczynają się od około półtora tysiąca. Lepiej jest w przypadku pieców akumulacyjnych statycznych tutaj ich ceny zaczynają się już gdzieś od około 700 złotych, przy czym te statyczne są mniej wydajne co jest tu pewnym ich minusem. Im wyższa moc pieca tym wyższa jego cena, jeśli dom, w którym chcemy wykorzystać piece akumulacyjne ma dużą liczbę pomieszczeń, a także też duży metraż, taka inwestycja może sięgać nawet i kilkunastu tysięcy, co nie jest małym wydatkiem.

Dlatego choć jest to ciekawa alternatywa, to jednak nim rozważymy wybór ogrzewania akumulacyjnego, warto przeliczyć sobie to, na ile nam się to kalkuluje i czy rzeczywiście w naszej sytuacji rozwiązanie to dobrze się sprawdzi.