Do kosztów remontu zawsze trzeba doliczyć także usługę wywozu gruzu. Odpady budowlane mogą przybierać różną formę, od kawałków skruszonych cegieł, przez stare rury, po opakowania z niewykorzystaną farbą. Koszt wywozu gruzu zależy do takich czynników jak odległość od najbliższego wysypiska, a także ilość odpadów. Przed rozpoczęciem remontu należy zadbać o to, aby posiadać już na własnej posesji lub pod blokiem właściwy kontener.
Wywóz gruzu i innych odpadów
Pozwoli to na bieżąco pozbywać się z mieszkania odpadów, które będą powstawały podczas kolejnych etapów prac. Wykańczanie domu w stanie surowym związane jest często z powstawaniem wielu odpadów budowlanych. Ich usunięcie może okazać się większym problemem, niż się początkowo wydaje, ponieważ nie można ich zwyczajnie wyrzucić do osiedlowego kontenera. W celu pozbycia się gruzu i odpadów powstałych w wyniku remontu trzeba zamówić kontener, który zostanie dostarczony przez jedną z posiadających uprawnienia firm. Dopilnowanie tej kwestii jest obowiązkiem właściciela nieruchomości, nie zaś firmy remontowej lub budowlanej. Małą ilość gruzu można samodzielnie wywieźć do punktu zbiórki, ale w przypadku większej ilości należy zlecić to zadanie profesjonalistom. Odpowiednie punkty działają na terenie każdej gminy. Obecnie wywóz odpadów budowlanych w Grójcu realizowany jest najczęściej z pomocą kontenerów o pojemności do 6 metrów sześciennych.
Ceny takiej usługi wahają się w przedziale od 170 do 230 złotych za metr sześcienny. Dotyczy to jednak pojemności nominalnej kontenera, a nie jego faktycznego wypełnienia – nie wykorzystując w pełni dostępnej powierzchni, trzeba uiścić pełną opłatę. W przypadku prac remontowych o niewielkim zakresie można wykorzystać big bag o pojemności do 1,7 metra sześciennego. To wygodniejsze i tańsze rozwiązanie, które nadal mieści się w granicach prawa. Kontenery na gruz mogą być otwarte lub zamknięte. Na prywatnej posesji można wykorzystać kontener otwarty, ale ustawiając go na terenie publicznym lub spółdzielczym, warto zdecydować się na zamknięty. Do kontenerów na odpady budowlane mogą trafiać różnego rodzaju śmieci i resztki pozostałe po budowie.
Najpowszechniejszy jest gruz, czyli pozostałości po materiałach budowlanych takich jak cegły, bloczki czy pustaki. Oprócz tego do kontenerów trafiają także materiały z tworzyw sztucznych, papa oraz niewykorzystane farby i lakiery. Przed zamówieniem kontenera należy ustalić, jakiego rodzaju odpady się w nim znajdą. Ta informacja także może wpłynąć na cenę całej usługi.