piece kozy

Piece kozy a kominki w domu

Obecnie, jeśli buduje się domy, to często w głównym pomieszczeniu, czyli pokoju dziennym – salonie umieszcza się kominki. Kominki mogą mieć różny wygląd, zarówno klasyczny, czy nowoczesne. Do tego, obecnie na rynku można znaleźć różne piece, które mają podobne zastosowanie jak kominki. Pierwszym takim urządzeniem są biokominki.

Piece typu koza mogą zastępować kominki

piece kozySą to elementy, które podczas montażu nie wymagają wykonania instalacji kominowej. Dzięki temu, takie biokominki można umieszczać w dowolnym miejscu w domu. Do tego, takie biokominki podczas spalania nie wytwarzają szkodliwych spalin, jak i popiołu. Ogień w takim, urządzeniu powstaje dzięki specjalnemu płynowi. Biokominki wiszące są bardzo nowoczesnym jak i ekologicznym rozwiązaniem. Minusem jedynie tego rodzaju kominka jest fakt, że nie wytwarza ono zbyt dużej ilości ciepła. Więc jeśli chcemy posiadać dodatkowe źródło ciepła, a niekoniecznie ma być to kominek, to warto zdecydować się na solidne piece typu koza. Jest to znane już od dawna rozwiązanie. Jednak obecnie te rozwiązanie staje się znowu popularne.

Obecnie piece kozy, mogą mieć rożny wygląd, i podobnie jak kominek posiadać szklane drzwiczki, przez które możemy się cieszyć widokiem palącego się ognia. Piece kozy jednak wymagają podroczenia do instalacji dymowej. Jednak ich montaż nie jest na pewno tak skomplikowany jak w przypadku kominka. Jednak nadal, najbardziej popularne są tradycyjne kominki.
Takie kominki składają się z wkładu kominkowego jak i obudowy. Jednak to nie wszystko, także bardzo ważne są odpowiednie oraz trwałe kratki kominkowe. W wielu sklepach można dostać akcesoria do kominków, które pozwalają na jego poprawne działanie, jak i ułatwiają jego obsługę. Kominki obecnie nie muszą być jedynie opalane drewnem.

Także istnieją kominki, które mogą być opalanej gazem czy olejem opałowym. Energooszczędnym rozwiązaniem, jest montowanie kominków z płaszczem wodnym czy powietrznych z rekuperacją. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie tylko zyskujemy ciepło w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, ale również, w innych pomieszczeniach, gdzie dociera instalacja. Kominki z płaszczem wodnym działają podobnie jak centralne ogrzewanie, jednak zamiast kotła, jest kominek.
W przypadku kominków powietrznych, ciepło do innych pomieszczeń jest przekazywane przy pomocy specjalnej instalacji.

Wybór odpowiedniego kominka zależy oczywiście od naszych preferencji, jak i od tego, co będzie idealnie pasowało do naszego wnętrza. Także często ważny jest aspekt, czy kominek ma służyć do dekoracji, czy jako źródło ciepła w domu.