Jeszcze przed zamontowaniem podłóg i mebli, gdy dom znajduje się w zamkniętym stanie surowym, jest dobry moment na to, żeby zamontować w nim drewniane schody. To ciekawa alternatywa dla betonowych stopni, których proces powstawania wymaga większego zaangażowania na etapie budowy domu. W sytuacji, gdy chce się zastosować w domu drewniane schody, warto pamiętać o tym, że strop także musi być wykonany z drewna. Takie schody dobrze sprawdzają się jako ciąg komunikacyjny między ostatnią kondygnacją a użytkowym poddaszem. W Świdnicy można znaleźć wiele dobrych zakładów stolarskich, które są w stanie wykonać drewniane schody na indywidualne zamówienie.
Jak zamontować solidne schody drewniane?
Podczas tworzenia schodów warto posiłkować się informacjami z projektu domu. Po zebraniu wymiarów i przygotowaniu wstępnego projektu, świdniccy stolarze są w stanie podać wstępny kosztorys. Mniej zaangażowania wymaga zakup schodów modułowych, które wykonane są z gotowych, prefabrykowanych elementów. Pozwalają one na swobodną regulację, dzięki czemu można dopasować je do każdej wysokości pomieszczenia. Montaż drewnianych schodów można przeprowadzić samodzielnie lub zatrudnić do tego wykwalifikowaną firmę. Odpowiednim momentem na budowę drewnianych schodów są prace wykończeniowe. Wcześniej można je zastąpić pochylnią lub rampą. W takiej kwestii jak solidne schody drewniane Świdnica ma do zaoferowania wiele ciekawych pomysłów – warsztaty stolarskie proponują gotowe projekty lub tworzą schody zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami inwestorów.
Ze względu na łatwość w formowaniu drewna można wykonać różnego rodzaju zdobienia oraz dopasować wygląd schodów do estetyki danego wnętrza. Kolor schodów zależy od wybranego gatunku drewna. Niektórzy producenci sprzedają swoje schody wyłącznie w zestawie z usługą montażu. Proces montowania schodów może zająć od kilku godzin do nawet kilku dni. W niektórych przypadkach samodzielny montaż schodów drewnianych, szczególnie modułowych, nie jest złym pomysłem, jeśli tylko posiada się wiedzę oraz niezbędne narzędzia.
Podczas wyboru schodów wewnętrznych istotnym parametrem jest gatunek drewna użytego do ich produkcji. Można wykorzystać jeden z rodzimych gatunków drewna, na przykład dąb lub jesion, a także jeden z egzotycznych. Od gatunku zależy wygląd schodów, ale też ich trwałość oraz nośność. Decydując się na drewno iglaste, należy pamiętać, że jest ono miękkie, a co za tym idzie, bardziej podatne na zarysowania i uszkodzenia. Preferowanym gatunkiem iglastym do produkcji schodów jest świerk.