Proces projektowania hal namiotowych

Hala namiotowa stanowi lekką, parterową konstrukcję, pełniącą funkcję budynku. Może być wykorzystana do magazynowania wyrobów konkretnego przedsiębiorstwa, do organizacji imprez sportowych i kulturalnych lub jako zadaszenie nad pojazdami. Zakup takiej hali jest prosty, ponieważ wystarczy skontaktować się ze specjalną firmą,przedstawić konkretne wytyczne, ilość dostępnego miejsca oraz ewentualne inne uwagi (okna, świetliki w zadaszeniu itd.).

Konstrukcja hali namiotowej

producenci hal namiotowych Pomimo, że tego typu obiekty są określane mianem tymczasowych, ich produkcja jest znacznie bardziej złożonym i skomplikowanym procesem niż nam się wydaje. Tak więc wytyczne do projektu trafiają do przedsiębiorstwa zajmującego się wykonaniem tego rodzaju konstrukcji. Następnie wykonuje się wstępny kosztorys, którego zadaniem jest przedstawienie inwestorowi planowanych kosztów związanych z realizacją zlecenia. Czasami, kiedy zamówienie jest określane większą powierzchnią użytkową, etap wyceny jest poprzedzony wizją lokalną. Polega ona na tym, że pracownik firmy odwiedza klienta i wykonuje oględziny terenu. Dzięki temu projekt będzie jeszcze lepiej dopasowany do rzeczywistości, a co za tym idzie bardziej funkcjonalny. Następnie producenci hal namiotowych wykonują szczegółowy projekt montażowy. Może wydawać się to bardzo proste zadanie, jednak wcale tak nie jest.

producenci hal namiotowychNawet tak lekkie konstrukcje są narażone na działanie wielu czynników, które mogłyby powodować ich zniszczenie lub uszkodzenie. Właśnie dlatego projektant musi rozważyć wszystkie sytuacje obliczeniowe. Sytuacja obliczeniowa jest to maksymalna wartość obciążenia występująca w danych warunkach. W przypadku hali namiotowej jest to oczywiście prostsze zadanie niż w przypadku konstrukcji stałej, jednak pomimo to wymaga ono wielkiej wiedzy. Należy bowiem przewidzieć nie tylko ilość opadów deszczu, śniegu czy innych zjawisk atmosferycznych, ale również parcie i ssanie wiatru oraz ewentualne inne obciążenia. Równie istotne jest określenie sytuacji obliczeniowej stałej i tymczasowej. To drugie zagadnienie jest ściśle związane z transportem elementów oraz montażem części konstrukcji.

Hala namiotowa jest konstrukcją, którą możemy postawić praktycznie w każdym miejscu. Nie obciąża ona bowiem zbytnio gruntu, dlatego nie powoduje nadmiernego jego osiadania. Producenci oferują hale zimowe, letnie lub po prostu całoroczne. Różnią się one grubością i wytrzymałością tworzywa PCV zastosowanego do przekrycia konstrukcji oraz ilością zamontowanego oświetlenia, instalacją paneli grzewczych czy innych, dodatkowych systemów.