Ocieplenie domu jest bardzo ważne, ponieważ pozwala zredukować zapotrzebowanie na energię cieplną, a co za tym idzie, zmniejszyć za nią rachunki. Większość osób decyduje się na tradycyjne i sprawdzone rozwiązania, do jakich należą styropian i wełna. Jednak na rynku dostępne są również nowoczesne systemy dociepleń, które zostały wyprodukowane z nowych surowców lub udoskonalają znane materiały ociepleniowe.
Docieplenia do domu
Ulepszeniem, które poprawiło izolacyjność płyt styropianowych, było dodanie do nich domieszki grafitu. Zrobiony z małych cząstek granulat, zwany neoporem, przetwarza się w srebrnoszare płyty lub łączy z tradycyjnym styropianowym granulatem, dzięki czemu powstają płyty w szare kropki. Takie rozwiązanie wyróżnia lekkość i mniejsza gęstość, co przekłada się na lepsze parametry cieplne. Cząsteczki grafitowe ograniczają uciekanie ciepła z budynku, ponieważ odbijają promieniowanie cieplne. Wykazują większą odporność na działanie promieniowania UV i dlatego opóźniają proces starzenia się styropianu. Ponadto płyty z neoporu nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne, nasiąkanie czy korozję biologiczną. Innym sposobem jest ocieplenie z pistoletu, do którego wykorzystuje się poliuretan PIR w stanie półpłynnym. Natryskiwany jest pod dużym ciśnieniem, a jest to możliwe za sprawą pracy agregatów natryskowych. Do zalet metody można zaliczyć to, że szybko się ją wykonuje.
Dodatkowo piana pozostaje jednorodna, dzięki czemu nie powstają szczeliny ani nie ma miejsc łączenia. Nowoczesne docieplenia w Lublinie to także izolacja z tlenku krzemu, która wyróżnia się niskim współczynnikiem przewodzenia – od 0,012 do 0,030 W/(mK). Zol krzemianowy skondensowany w postaci żelu podlega utwardzeniu, by w sprzedaży mógł być dostępny jako płyty czy maty. Aerożel charakteryzuje duża porowatość (do 99%), a jego gęstość wynosi od 2 do 143 kg/m3, jednak pozostaje niezwykle odporny na ściskanie. Innym nowoczesnym sposobem docieplenia jest termoizolacja z połyskiem, która sprawia, że promieniowanie cieplne odbija się od błyszczącej powierzchni. Do tego celu stosuje się wielowarstwowe cienkie maty, które są zwinięte w rolki. Pomiędzy powłokami folii aluminiowanej może znajdować się kilka warstw maty poliestrowej, folii metalizowanej lub folii bąbelkowej. Mocuje się je do drewnianej konstrukcji za pomocą zszywek, jednak w przypadku konstrukcji metalowych do montażu potrzebna będzie dwustronna taśma samoprzylepna. Współczynnik lambda termoizolacji z połyskiem wynosi ok. 0,019 W/(mK), a od powierzchni odbija się nawet 92% promieniowania cieplnego.
Nowoczesne systemy docieplenia wyróżniają się przede wszystkim tym, że mają niższe współczynniki przewodzenia ciepła niż tradycyjne materiały. Odznaczają się zwartą strukturą, dzięki czemu nawet grubsze płyty mają dobrą izolacyjność. Są mniej podatne na czynniki zewnętrzne i nie są nasiąkliwe – z tego powodu mogą być wykorzystywane nawet w piwnicach, które są narażone na kontakt z wodą.