Aranżacja pokoju

Solidny dąb podstawą w mieszkaniu

Dąb to bez wątpienia gwarancja wytrzymałości, trwałości i solidności. Materiał meblowy, który jest uniwersalny i nigdy nie wyjdzie z mody. Ten sprawdzony i zaufany budulec jest wykorzystywany od zawsze. Konsumenci sięgają po niego tak często, gdyż jest to inwestycja na lata. Meble dębowe mogą być użytkowane nawet przez następne pokolenie. Zastosowanie tego drewna w meblarstwie jest tak szerokie, że możemy nim wypełnić niemal całe mieszkanie.

Klasyczne meble dębowe do sypialni

SypialniaSolidne meble dębowe do sypialni, takie jak łóżko, komoda czy szafa na ubrania dadzą spójną, jednolitą całość. W jadalni można postawić dębowy okrągły stół oraz krzesła, a w salonie stylowy, szeroki regał na książki i mniejszy stolik do kawy. Z racji swojej wytrzymałości, dąb jest szczególnie popularnym materiałem przy produkowaniu nóg mebli oraz ich wykończeń. Oprócz tego, wykorzystywany jest do produkcji podłóg oraz boazerii. W zależności od tego, jak szybko rośnie, może przybrać barwę ciemniejszą lub jaśniejszą. Z czasem, pod wpływem promieni słonecznych, drewno ciemnieje, przechodząc w odcienie brązowe. Jeśli chcemy temu zapobiec, powinniśmy stosować specjalne środki światłochłonne. Przedtem jednak, warto zastanowić się, czy jest to konieczne, bowiem brąz nadaje drewnu głębi. Naturalny proces brązowienia może więc okazać się jak najbardziej korzystny. W zależności od naszych preferencji, dobierając meble do mieszkania, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy drewno jest lakierowane czy olejowane.

Aranżacja pokojuMeble lakierowane mają większy połysk i gładką powierzchnię. Są bardziej odporne na uszkodzenia i zabrudzenia, bowiem lakier pokrywa wszelkie drobne szczeliny (pory), dzięki czemu ogranicza przedostawanie się do środka wszelkich cieczy. Zastosowanie lakieru sprawia, że mebel jest także dużo łatwiejszy w konserwacji. Stosowanie wybarwień olejowanych nadaje z kolei drewnu bardziej naturalny wygląd i lepiej widoczne jest jego usłojenie. W przypadku takiego rozwiązania, warto jednak korzystać z podkładek i mat, które zapobiegną zabrudzeniom, bowiem drewno olejowane jest bardziej podatne na działanie czynników z zewnątrz. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszym wyborem będzie drewno fornirowane czy wykonane z litej deski. Obecnie prym zdecydowanie wiedzie fornir, czyli cienka warstwa drewnianej okleiny, którą nakłada się na płytę mebla. Zapewnia to ochronę przed pęknięciami, wynikającymi między innymi z ingerencji powietrza. Meble wykonane z litej deski są niestety bardziej podatne na uszkodzenia i deformacje.

Drewno dębowe samo w sobie jest świetnym wyborem przy urządzaniu wnętrza. Przed zakupem, warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, które decydują o jego jakości i właściwościach. Dobry mebel to inwestycja na lata, więc dokonujmy rozsądnych zakupów, z których będziemy cieszyć się długo.