styczniki elektryczne

Styczniki elektryczne w ofercie producentów

Sterowanie pośrednie silnikami, zaworami czy urządzeniami grzewczymi możliwe jest dzięki pomocniczych stycznikom elektrycznym. Są to elementy proste w konstrukcji, proste w obsłudze, jak i w konserwacji.

Styczniki zgodne z normą

styczniki elektryczneCharakteryzują się też wysokim poziomem bezpieczeństwa, co jest w sumie jednym z ich najważniejszych parametrów. Ich zadaniem jest bowiem galwaniczny rozdział między obwodem. Styczniki elektryczne są dostępne u producentów w wersji modułowej. Jest ona najbardziej polecana, ponieważ wiąże się z wieloma zaletami. Taki system modułowy opiera swoje działanie na aparatach bazowych z napędem prądu przemiennego lub stałego, a uzupełnienie stanowią właśnie styki pomocnicze – dwa lub cztery, w zależności od wersji. Stycznik elektryczny musi być zgodny z konkretnymi europejskimi normami, między innymi z EN 50011. Warto jednak wiedzieć, że wśród nich znaleźć możemy styczniki magnetyczne, jak i pneumatyczne, które również są polecane ze względu na to, że wiążą się z wygodą użytkowania, niską ceną, a przy tym niezawodnością.

styczniki elektryczneProducenci zwracają uwagę na to, że ich styczniki to rozwiązania konstrukcyjne najwyższej klasy, które sprawdzają się w wielu różnych zastosowaniach przemysłowych, począwszy od sterowania silnikami elektrycznymi poprzez inne sytuacje – można je stosować między innymi w elektrowniach, ale też w stoczniach. Budowa wewnętrzna takiego stycznika jest dość skomplikowana. Wewnątrz obudowy znajduje się bowiem między innymi komora gaszeniowa, styki stałe i ruchome, rdzeń ruchomy i stały oraz trzpień. Nie może zabraknąć też sprężyny, jak i amortyzatora i cewki w obudowie bezpieczeństwa. Sam stycznik może współpracować z różnymi elementami – na przykład z ogranicznikiem przepięć czy elektronicznym modułem czasowym. Styczniki, w zależności od modelu mogą różnić się między sobą poszczególnymi parametrami – na przykład częstotliwością łączeń czy wartością prądu znamionowego. Możemy do stycznika dołączyć też wyłącznik termiczny. Jego zadaniem jest ochrona obwodów prądu przemiennego przed obciążeniem. Obok nich w ofercie znajdziemy wyłączniki silnikowe magnetyczno-termiczne, które mają pełnić taką samą funkcję, jak i wyłączniki nadprądowe oraz różnicowoprądowe.

Oferta producentów pod tym względem jest naprawdę szeroka – z pewnością bez problemu można więc znaleźć wśród produktów elementy zamienne do danego urządzenia czy silnika, zarówno jeśli chodzi o styczniki z przekaźnikami termobimetalowymi, jak i bez nich, klasyczne styczniki elektromagnetyczne, jak i remanencyjne z impulsowym elektromagnesem.