Szpachla do betonu – jaką wybrać?

Beton jak każdy materiał z czasem się niszczy. Pojawiają się ubytki, szczeliny, rysy. Wygląda to z pewnością mało estetycznie, szczególnie jeśli żłobienia pojawiają się na elemencie często użytkowanym, czy mającym dobrze wyglądać, takim jak ogrodzenie betonowe. Ponadto, wszelkie uszkodzenia betonu sprawiają, że traci on na swojej stabilności, trwałości, użyteczności.

Różne rozmiary szpachli do betonu

szpachla do betonuNa szczęście można naprawić betonowe powierzchnie. Przydatna będzie wtedy szpachla do betonu. Jest to produkt, który posiada wiele odmian, więc warto jest zastanowić się nad jej wyborem. Przede wszystkim ważne jest to, jaki ubytek trzeba naprawić, jak również to, gdzie znajduje się betonowa powierzchnia. We wnętrzach mamy więcej możliwości, jak również możemy kupić tanią szpachlę do betonu. Tam nie potrzebne są nam specjalistyczne materiały. Inaczej będzie w przypadku naprawy betonu na świeżym powietrzu, czy w budynkach przemysłowych. W ofercie sklepów budowlanych dostępne są szpachle mrozoodporne, które są w stanie wytrzymać bez pękania temperaturę nawet przekraczającą minus trzydzieści stopni. W miejscach takich jak posadzki fabryczne ,czy chodniki stosuje się szpachle odporne na intensywne użytkowanie, w tym na użytkowanie pojazdów mechanicznych.

szpachla do betonuWażne jest też obciążenie betonowej posadzki. Im większe (na przykład stoją tam duże maszyny), tym lepsza powinna być szpachla. Przy dużych ubytkach często niezbędne jest całkowite szpachlowanie powierzchni, czy też rozlewanie samopoziomującej się zaprawy. Wtedy cała powierzchnia musi być wyrównana na nowo. Jest to najczęściej spowodowane licznymi uszkodzeniami, spowodowanymi częstym użytkowaniem powierzchni, na przykład chodnika czy pojazdu, rzadziej są to uszkodzenia chemiczne. Mogą pojawiać się także uszkodzenia spowodowane działaniem wody, przez co pojawiają się liczne szczeliny, czy procesy gnilne. Wtedy warto zastosować nie tylko szpachlę, ale również preparat do hydrofobizacji betonu, który zapobiegnie ponownemu niszczeniu się materiału. Jeśli mamy do czynienia z małymi ubytkami to możemy sięgnąć po masy epoksydowe czy wypełniacze, które nakładamy bezpośrednio do szczelin. Jest to szybki i prosty sposób na naprawę.

Wypełniacze nie naruszają pozostałej struktury betonu, ponieważ nie rozprężają się, a cały ubytek zostanie zamaskowany. Na pewno warto jest sięgnąć po szpachlę do betonu. Jest to szybki i prosty sposób na naprawienie betonowej powierzchni, które można bez problemu wykonać samemu. Bez wątpienia każdy sobie poradzi z takim zadaniem.