naprawa maszyn obsługiwanych przy pomocy cnc

Wady i zalety maszyn CNC

Coraz większa grupa zakładów decyduje się na korzystanie z nowoczesnych rozwiązań jeśli chodzi o maszyny, jak i o całe zarządzanie i funkcjonowanie firmy. Jeśli chodzi o maszyny, to większość obrabiarek, z których się korzysta w zakładach posiada specjalne oprogramowanie, dzięki któremu steruje sie całym procesem obrabiania.

Naprawa maszyn obsługiwanych przy pomocy cnc

naprawa maszyn obsługiwanych przy pomocy cncSystem ten nazywany jest CNC, a działa on również w połączeniu z innymi zintegrowanymi systemami jak CAM czy systemem CAD. W Internecie można spotkać wiele artykułów na temat obrabiarek CNC, oczywiście teksty te są zawsze przedstawiane pozytywnie, jednak jest kilka istotnych wad, o których również warto wspomnieć. Takie maszyny muszą przechodzić regularnie serwis CNC, co czasem może być uciążliwe dla operatorów, jednak dla firm oferujących naprawa maszyn obsługiwanych przy pomocy cnc, są powodem do zysków. Jeśli jesteśmy przy serwisach, to warto wspominać o awariach takich maszyn. Nie wystarcza proste naprawy, jak w przypadku naprawy tokarek manualnych, czy też naprawy frezarek manualnych, potrzebny jest to specjalistyczny serwis obrabiarek CNC. Jednak ten sposób obrabiania produktów wpływa na ich jakość, oczywiście na plus. W ten sposób można uzyskać powtarzalność, jak i perfekcyjność wykonania. Produkt, który powstaje jest wręcz idealny, co na pewno nie było by możliwe, gdyby człowiek obsługiwał maszynę wykonującą obrabianie. Do obsługi takiej maszyny z oprogramowaniem CNC potrzebna jest mniejsza ilość pracowników, co dla właścicieli firm jest korzyścią, gdyż nie muszą zatrudniać tak dużej ilości osób, jednak to także wada, gdyż zmiana tradycyjnej obrabiarki na taka z systemem CNC spowoduje między innymi zwolnienia nie potrzebnych pracowników. Jeśli chodzi o BHP, czyli bezpieczeństwo pracy, to dzięki obrabiarkom CNC zostaje ono zwiększone, gdyż operator nie ma kontaktu bezpośredniego z ostrymi narzędziami, które skrawają i obrabiają materiał. Dla klientów zakładu, który korzysta z nowych technologi i oprogramowania CNC korzyścią będzie na pewno to, że znacznie skraca się czas oczekiwania na produkt końcowy, jednak czasem wiele zakładów, zwiększa swoje ceny, jeśli chodzi o produkty, które zostały obrobione przy pomocy maszyny z CNC.

Jak widać, obrabiarki z systemem CNC posiadają zarówno wady jak i zalety. Czasami, to czy dana cecha jest zaletą czy wada zależy kto patrzy i ocenia ją. Jednak jedno jest pewne obrabiarki CNC są lepsze od tych sterowanych ręcznie i wiadomo, że z rozwojem techniki produkty końcowe, które są poddawane obróbce będą jeszcze lepszej jakości.