rębak do drewna

Wybór odpowiedniego rębaka do drewna

Przygotowanie drewna na opał lub do kominka wymaga najpierw jego rozdrobnienia. Rębaki do drewna to maszyny, które z powodzeniem zastępują takie narzędzia jak siekiera czy piła. Ich zadaniem jest rozdrabnianie drewna. Praca na nich nie wymaga doświadczenia i dużej siły, przy czym jest szybka i wydajna.

Rębaki o dużej sile

rębak do drewna	Obecnie urządzenia te projektowane są w taki sposób, że ich używanie jest bezpieczne, a obsługiwać je może praktycznie każdy. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje rębaków do drewna: tarczowe, bębnowe i walcowe. W rębaku tarczowym głównym elementem roboczym jest tarcza, na której osadzone są specjalne ostrza, tnące drewno, które jest podawane prostopadle do tarczy. W konstrukcji rębaka bębnowego elementem rozdrabniającym jest bęben z umiejscowionymi na nim ostrzami. W rębaku walcowym (inaczej nazywanym bijakowym) ruch ostrzy zaznacza walec. Materiał przeznaczony do rozdrobnienia jest w nim najpierw rozgniatany, miażdżony (przez młotki bijakowe miażdżące), a dopiero potem ulega rozdrobnieniu (za sprawą młotków bijakowych tnących). Na rynku znajduje się wiele modeli rębaków do drewna, różniących się siłą nacisku, wielkością i wieloma innymi parametrami, dzięki czemu można kupić maszynę, dopasowaną do przeznaczenia maszyny i indywidualnych potrzeb klienta.

rębak do drewna	Wielkogabarytowe rębaki do drewna o dużej sile nacisku sprawdzą się w zakładach przetwórstwa, sadach, czy w ramach innej rolniczej lub przemysłowej działalności. Osoby, które chciałyby korzystać z rębaka do drewna w gospodarstwie domowym, mogą zdecydować się na mniejsze i bardziej ekonomiczne modele. Do takich potrzeb wystarczające będą rębaki o niewielkiej sile nacisku- do 4 czy 5 ton. Innym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze maszyny, jest jej waga i wielkość. Powinny być one dostosowane do tego, jak wiele miejsca możemy przeznaczyć na przechowywanie urządzenia. Kolejną bardzo ważną cechą rębaka do drewna jest jego bezpieczeństwo. Maszyna powinna być zbudowana z dobrych jakościowo i wytrzymałych materiałów, zapewniających stabilność i trwałość jej konstrukcji. Warto zwrócić uwagę na to, jak długi okres gwarancyjny został przewidziany przez producenta sprzętu Rębak do drewna, niezależnie od swoich wymiarów i wagi, musi być stabilnie umieszczony na podłożu.

Powinien być używany na zewnątrz budynku. Przystępując do rozdrabniania drewna na rębaku osoba, która będzie na nim pracowała, powinna założyć specjalne okulary i rękawice ochronne, a także przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy.