W przemyśle i budownictwie wykorzystuje się różne rodzaje siatek. Służą one do odgradzania powierzchni lub zabezpieczania różnych obiektów i elementów. Wysoką trwałością oraz lekką wagą charakteryzuje się siatka cięto-ciągniona. Jej grubość zależy od parametrów blachy, z której została wykonana.
Może wynosić od kilku dziesiątych do kilku milimetrów
Dostępne są drobne siatki, w których powierzchnia oczka to kilka milimetrów, a także grube, o bardzo szerokich oczkach. Ich wielkość należy dobrać odpowiednio do zastosowania. Siatki cięto-ciągnione mają bardzo szerokie zastosowania w przemyśle oraz budownictwie. Można z nich wykonać osłony na ruchome lub grzejące się elementy maszyn. Dzięki temu ciepło jest odprowadzane przez oczka, natomiast operator cały czas może optycznie ocenić stan lub pracę elementów. Także w budownictwie siatka dobrze sprawdza się jako osłona na elewacji. Można z jej pomocą osłonić rampy, ciągi komunikacyjne lub strefy. Siatka z mniejszymi oczkami zapewnia niższą transparentność, nadal jednak pozwala na cyrkulację powietrza. W obiektach przemysłowych używa się siatki cięto-ciągnionej ze względu na jej wysoką stabilność, która wynika z faktu, iż jest ona produkowana z arkuszy blachy ze stali lub aluminium. Wysokiej jakości wytrzymała siatka cięto-ciągniona aluminiowa łączy w sobie niską cenę i wysoką trwałość.
Można ją wykorzystać jako przesłonę na przystankach autobusowych lub jako ogrodzenie obiektów przemysłowych. Aluminium jest wytrzymałym i zarazem lekkim stopem, który nie poddaje się zjawisku korozji. Sprawia to, że taka siatka będzie dobrze radziła sobie na zewnątrz. Projektanci maszyn wykorzystują siatkę cięto-ciągnioną do wykonywania obudów i zabezpieczeń urządzeń technicznych. W instalacjach wentylacyjnych dobrze sprawdza się ona jako osłona kanałów oraz urządzeń chłodzących. Aluminium nie niszczy się w wyniku kontaktu ze skroplinami, które mogą pojawiać się w instalacjach klimatyzacyjnych. Znacznie wydłuża to żywotność całej instalacji. Do zalet siatki cięto-ciągnionej zalicza się jej uniwersalność, trwałość oraz waga. Także cena siatki nie jest wysoka, co wynika z technologii jej produkcji.
Koszt siatki będzie zależał od wielkości i grubości arkuszy. Do montażu siatki można wykorzystać wkręty, kołki lub uchwyty. Arkusz siatki cięto-ciągnionej można wyginać tak samo, jak litą blachę. Pozwala to na stworzenie narożników i dopasowanych elementów ochronnych. Wzór perforacji na siatce może różnić się zależnie od technologii, w jakiej została ona wykonana.