architekt wnętrz

Architekci i ich specjalizacje

Architekt to specjalista od projektowania różnych rzeczy. Musi mieć wykształcenie kierunkowe, duże doświadczenie i niesamowitą kreatywność by móc stworzyć piękny projekt, który zachwyci klienta. Każdy z tych specjalistów na pewno ma wyobraźnię przestrzenną, jest dobry w obliczeniach, czy też musi znać się na obsłudze specjalnych programów komputerowych do tworzenia wizualizacji.

Co robi architekt?

architekt budynkówJednak nie każdy architekt może wykonać dowolny projekt. Jedni celują w budynki mieszkalne, inni usługowe, są też doświadczeni architekci w Opolu zajmujący się wnętrzami i ogrodami. Jaka jest specyfika ich pracy? Na co zwracają największą uwagę? Na pewno architekci są potrzebni podczas budowy domu. Mogą oni przygotowywać gotowe szkice np. do katalogów, jak również przygotować wizualizację na zamówienie. W przypadku projektowania domów specjalista zwraca uwagę na jego powierzchnię, styl, czy użyte materiały. Wraz z projektem dostajemy zatem wycenę domu w oparciu o standardowe ceny materiałów budowlanych, które powinny zostać użyte. Architekt zajmuje się też adaptacjami gotowych projektów, np. zmienia rozstaw ścianek działowych, zwiększa powierzchnię domu, czy też dodaje drugie stanowisko garażowe.

architekt wnętrzPodobnie praca wygląda jeśli architekt specjalizuje się w budynkach usługowych, medycznych, czy handlowych. Tutaj ważniejsza jest jednak kwestia użytkowa danego budynku, to jak będzie on postrzegany przez klientów, czy pracowników. Budynki tego typu mają zwykle też od razu montowane systemy klimatyzacji, rekuperacji i inne, a każdy z nich musi być uwzględniony w projekcie. Trzecia grupa specjalistów to architekci wnętrz. Jak sama nazwa wskazuje zmieniają oni pomieszczenia w domach, czy mieszkaniach. Mogą to być kompleksowe zmiany całości, jak i wybranego pokoju. Taki architekt przygotuje projekt schodów, kominków, a nawet mebli na zamówienie (szczególnie tych systemowych czy do zabudowy wnęki). Czwarta grupa to architekci krajobrazów. Oni projektują ogrody, parki, czy inne tereny zielone. Muszą znać się na roślinach i glebie by wiedzieć co gdzie można zasadzić. Projektują też systemy podlewania, altany, fontanny, czy place zabaw dla dzieci.

Podsumowując, praca architekta jest bardzo zróżnicowana. Mimo iż każdy z nich musi posiadać pewne podstawowe umiejętności i kwalifikacje to projektant domów miałby kłopot by stworzyć piękny ogród i odwrotnie. Wiedza specjalistyczna o materiałach budowlanych, roślinach, czy instalacjach sanitarnych oraz grzewczych jest niezbędna do prawidłowego wykonania zlecenia.