zjazd linowy na placu zabaw

Bezpieczne zjazdy linowe na placach zabaw

Przygotowanie ciekawego placu zabaw na osiedle, szkolne boisko lub działkę rekreacyjną nie jest prostym zadaniem i wymaga zakupu odpowiednich zabawek. Oprócz huśtawek, karuzel i piaskownic dzieci mogą bawić się także na zjeździe linowym. To atrakcja, która dostarczy ciekawych wrażeń maluchom w wieku od 5 do 12 lat. Ustawienie takiego zestawu wymaga dużo miejsca – elementy mogą być oddalone od siebie nawet o ponad 20 metrów.

Dziecko podczas zabawy będzie przemieszczało się na linie między dwoma punktami

zjazd linowy w dobrej ceniePodczas przejazdu dziecko nie znajduje się na dużej wysokości, a więc nie zagraża mu niebezpieczeństwo. Punkt startowy należy ustalić w taki sposób, żeby znajdował się wyżej od punktu końcowego. Dziecko będzie nabierało prędkości, ponieważ będzie oddziaływała na nie siła grawitacji. W przypadku 20-metrowego zestawu pierwszy element znajduje się na podeście, który umieszczony jest na wysokości 60 centymetrów. Taka wysokość nie stwarza zagrożenia dla dzieci. Ważnym elementem zestawu jest tyrolka, która pozwala na przemieszczanie się po linie na jej drugi koniec. Lina wykonana jest z metalu, dlatego jest wytrzymała i nie pęknie pod ciężarem dziecka w odpowiednim wieku. Możliwe jest także wybranie zestawu, w którym wszystkie elementy są ocynkowane i pomalowane proszkowo.

zjazd linowy na placu zabawBezpieczny zjazd linowy w dobrej cenie można kupić bezpośrednio od producenta. Składa się on z kilku elementów – podestu, liny i ramy konstrukcyjnej. W zestawie powinny znaleźć się też takie elementy jak zabezpieczające karabińczyki oraz tyrolka. elementy konstrukcyjne i zabezpieczające zjazd mogą być wykonane z tworzyw sztucznych. Zaliczają się do tego daszki, siedziska oraz dodatkowe zabezpieczenia. Podest może być obiektem wolnostojącym lub z zadaszeniem. Wszystkie elementy maluje się proszkowo na wybrany kolor, który powinien pasować do innych elementów znajdujących się na placu zabaw. Rdzeń liny jest stalowy, co pozwala na utrzymanie dzieci w wieku do 12 lat bez żadnego problemu. Dostępne są także bardziej rozbudowane zjazdy linowe dla starszych dzieci.

Podczas zakupu zjazdu linowego należy zwrócić uwagę na to, ile miejsca jest potrzebne na jego montaż. Ważne jest także to, dla dzieci w jakim wieku przeznaczony jest konkretny zjazd linowy. Będzie to miało wpływ na jakość wykonanych komponentów oraz na użyte do ich produkcji materiały. Wszystkie elementy powinny być na stałe zamocowane do podłoża, żeby zapewniać wysoki poziom stabilności podczas zjazdów. W kwestii montażu należy postępować zgodnie z instrukcją.