Brama przeciwpożarowa

Bezpośrednia ochrona przed pożarem

Człowiek nauczył się w na wiele sposobów walczyć z nieposkromioną siłą ognia. Można ich wymienić wiele – począwszy od specjalnych czujników dymu, wentylatorów, wywietrzników, przez zraszacze i deszczownice, na alarmach połączonych z najbliżej położoną strażą pożarną kończąc. Mało się natomiast mówi o nieco bardziej bezpośrednich sposobach walki z pożarem, jakimi są np. rolowane bramy przeciwpożarowe.

Bramy przeciwpożarowe i ich wykorzystanie

Bramy rolowane przeciwpożaroweWbrew pozorom można spotkać je w ogromnej liczbie przestrzeni. Są idealnym wyborem na zabezpieczenie wszelkiego rodzaju galerii handlowych, magazynów, parkingów podziemnych, zakładów przemysłowych, hal, wielostanowiskowych garaży, a nawet sprawdzą się w budynkach mieszkalnych i wszelkiego rodzaju biurowcach. Wszystko wskazuje na to, że bramy p-poż rolowane stalowe są niezwykle często wykorzystanym sposobem na opanowanie rozprzestrzeniającego się pożaru. W sytuacji, w której ogień wymyka się spod kontroli w dużych skupiskach ludzkich, istnieje wręcz ogromna konieczność szybkiego poradzenia sobie z rozpraszającym się zagrożeniem. Przeciwpożarowe bramy gwarantują ochronę przed ogniem potwierdzoną certyfikatami. Są one poddawane wielu próbom, ponieważ jest to jedno z tych zabezpieczeń, które po prostu nie może zawieść. Tego typu bramy są w stanie chronić ludzi i dobytek nawet do dwóch godzin. W tym czasie straż pożarna zdąży już pojawić się na miejscu i opanować sytuację.

Brama przeciwpożarowaKonstruuje się je głównie ze stalowych segmentów, z czego każdy z nich ma wysokość około siedemdziesięciu sześciu milimetrów. Stal w ogóle jest podstawowym tworzywem wykorzystywanym w tego typu rozwiązaniach, gdyż jest ona również materiałem, z którego wykonuje się obudowę, prowadnice i kanał dymowy, choć warto zaznaczyć, że w tym przypadku ma się do czynienia z giętą blachą stalową. Aby zwiększyć wytrzymałość bramy, jest ona galwanizowana, co dodatkowo wpływa na jej ogniotrwałość. Producenci pieczołowicie dbają o to, aby dopasować swoje produkty możliwie do jak największej liczby powierzchni, zatem nie ma problemu, żeby dopasować bramę w absolutnie wszystkich możliwych konfiguracjach sufitowych, nawet w przypadku sufitów podwieszanych.

Walka z ogniem nie należy do zadań prostych, tym bardziej, jeśli podstawowym priorytetem jest dbanie o bezpieczeństwo ludności. Przecież pożar może się zaprószyć przez chwilową nieuwagę, a może się z tego wywiązać prawdziwa tragedia. Zawsze warto inwestować w bezpośrednie środki przeciwpożarowe, dzięki którym zaistnieje chociażby minimalnie większa kontrola nad żywiołem.