nowa pościel do łóżka

Bielizna pościelowa – jaką wybierać?

Łóżko to mebel który służy nam nie tylko do spania, ale także do relaksu – czytamy tam książki, oglądamy seriale, czy rozmawiamy przez telefon. W związku z tym powinno ono zapewniać wygodę i komfort. Liczy się nie tylko wysokość i szerokość łóżka, rodzaj stelaża, czy typ materaca, ale także to jakiej używamy pościeli.

Na co zwracać uwagę przy jej wyborze pościeli?

elegancka bielizna pościelowaCzy estetyka jest najważniejsza, może kwestie związane z tkaninami? Na pewno wygląd pościeli ma znaczenie. Powinna być ona dopasowana do naszego gustu, ale także do wystroju sypialni. Jeśli stawiamy na styl miejskiej dżungli, to nie poleca się wybierać pościeli w kolorowe, geometryczne wzory, a zamiast tego wybrać taką w zieloną mosterę lub jednolitą w kolorze beżowym czy białym. Jeśli natomiast mamy pokój w stylu angielskim to idealna będzie pościel w duże czerwone lub różowe róże, nie natomiast ciemne modele. Elegancka bielizna pościelowa stanowi niejako dekorację pomieszczenia. Razem z zasłonami, kocami, czy dywanikami zalicza się do grupy tekstyliów. Druga ważna rzecz to wielkość pościeli oraz sposób zapinania. Często wykorzystuje się tutaj guziki, które estetycznie się prezentują, w dodatku wystarczy kilak ruchów i już poszewka będzie zapięta. Jednak guzik z czasem może odpaść – choć z drugiej strony jesteśmy w stanie ręcznie go przyszyć w powrotem.

nowa pościel do łóżka Zamek błyskawiczny zwykle jest ukryty w poszewce, zatem jest niewidoczny, pozwala na dokładne zapięcie bielizny pościelowej. Jeśli się jednak zepsuje to zwykle niezbędna jest pomoc krawcowej. Ważne jest to by dokładnie sprawdzić wymiary poduszek i kołdry przed zakupem bielizny. Zwykle producenci podają tolerancję 2-3 centymetrów tzn, że poszwa może być nieco mniejsza lub większa. W przypadku sztywnych poduszek może to być problem, bo nie dopasuje się ich do poszewki jak tych z pierzem. Z kolei zbyt ciasta poszwa na kołdrę jest lepsza niż zbyt luźna, bo w takiej kołdra będzie się przesuwać i stale trzeba ją strzepywać by dobrze się układała. Kolejna rzecz to materiał. Zima warto zainwestować w ciepłą bielizną pościelową z polaru lub z tkaniny flanelowej, latem z kolei lepszy będzie len, cienka bawełna lub jedwab.

Dobra bielizna pościelowa to jednak nie tylko poszewki na kołdry i poduszki. Warto zainwestować także w dobre prześcierało, ochraniacz na materac (zabezpiecza go przed zabrudzeniami, może dodatkowo nadawać mu nieco miękkości, czy też w koc na chłodniejsze dni. Wtedy nasze łóżko będzie idealnie przygotowane na naszą drzemkę, a my na pewno zaśniemy bez problemów.