rustykalny zegar

Cechy stylowych zegarów w stylu rustykalnych

Wnętrza w stylu rustykalnym wzbudzają skojarzenia ze wsią, swojskością i naturą. Nazwa tego stylu pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, które oznacza „wiejski”. Mieszkania w tym stylu pełne są naturalnego drewna i tkanin. Kładzie się duży nacisk na obecność naturalnych materiałów oraz prostych mebli. Wnętrza rustykalne są jasne, przestronne i przytulne.

Ważnym punktem każdego mieszkania jest zegar

stylowy zegar w stylu rustykalnymCzasomierz wykonany w stylu rustykalnym jest drewniany, ale jego forma może być nowoczesna i designerska. Najprostszą formą domowego zegara jest wieszana na ścianie tarcza. Taki zegar posiada własny mechanizm, który zasilany jest bateriami. Cyfry mogą być zapisane w formacie arabskim lub rzymskim. Rustykalne zegary wykonuje się z naturalnego drewna, które może być pokryte zabezpieczającym lakierem. Niektóre elementy, na przykład wskazówki, mogą być wykonane z polakierowanego metalu. Bazę takiego zegara stanowi płyta OSB, która pokryta jest fornirem. Taki zegar może być wykonany ręcznie, co podkreśli jego rustykalny charakter. Powieszenie na ścianie zegara rustykalnego podkreśli charakter wnętrza. Taki zegar można powiesić w kuchni, salonie lub gabinecie. Alternatywą dla wiszącej tarczy jest zegar stojący.

rustykalny zegar Może on mieć mechanizm elektryczny lub nakręcany. Oferowany w przystępnej cenie stylowy zegar w stylu rustykalnym będzie miał mechanizm kwarcowy. Oznacza to, że odmierzanie czasu możliwe jest dzięki temu, że w mechanizmie znajduje się kryształ kwarcu. Pod wpływem prądu drga on z ustaloną częstotliwością. W zegarach stojących można spotkać się także z manualnym mechanizmem, chociaż to niszowe i mało praktyczne rozwiązanie. Zegary elektroniczne nie pasują do rustykalnych wnętrz. Ze względu na swój charakter zegar rustykalny będzie przede wszystkim odmierzał czas, dlatego do wskazywania takich czynników jak temperatura i wilgotność powietrza warto wyposażyć się w osobne urządzenie. Stylistyka zegara będzie zależała od rodzaju okleiny oraz kształtu drewnianych elementów – tarcza wcale nie musi być okrągła. Powieszenie zegara na ścianie w kuchni lub salonie pozwala lepiej organizować czas w ciągu dnia. Zegar powinien posiadać dopasowaną do wnętrza stylistykę.

Wybierając dużą tarczę, na przykład o średnicy 60 cm, można zdecydować się na model, który wskazuje także datę. Do zasilania zegara kwarcowego potrzebna będzie bateria o napięciu 1,5 V. Istotną cechą zegara, na którą trzeba zwrócić uwagę przed zakupem, jest głośność tykania. Zatrzymujące się wskazówki to sygnał, że czas wymienić baterię.