cięcie laserem

Cięcie laserem i inne pomocne procesy przemysłowe

Techniki laserowe mogą być bardzo przydatne w przemyśle, podobnie zresztą jak i inne czynności wykonywane z użyciem specjalistycznej maszynerii. Warto więc zorientować się na ich temat. Cięcie laserem wykonywane jest za pomocą specjalnego lasera w połączeniu z technicznym gazem.

Cięcie laserem – jak to się odbywa?

cięcie laseremObróbka laserowa zbliżona jest wymiarami do obórki mechanicznej. Cięcie laserem coraz częściej stosuje się w przemyśle, ponieważ jest ono nowoczesne i po prostu bardzo funkcjonalne. Za pomocą lasera termicznie dzieli się materiał dzięki topieniu, sublimacji albo też wypalaniu. Wszystko zależy od tego, jakie są aktualne potrzeby. Najczęściej stosowane są trzy metody jednocześnie. Ich kombinacja pozwala uzyskać najlepsze możliwe efekty. Drugim procesem, który jest na pewno bardzo przydatny w przemyśle, jest cięcie strumieniem wody. Może on zastępować niekiedy tanie cięcie laserem. Za pomocą wody można ciąć bardzo różne tworzywa, takie jak chociażby: guma, ceramika, szkło, metale czy kamień naturalny. Jak widać zatem ta metoda jest szeroko stosowana do różnych celów.

W Bydgoszczy można znaleźć wiele przedsiębiorstw w branży przemysłowej, które korzystają zarówno z jednej, jak i drugiej metody cięcia. Akurat cięcie strumieniem wody różni się od cięcia laserowego tym, że nie zmienia parametrów obrabianego materiału, gdyż nie podlega on w czasie tego procesu zmianom termicznym. Za pomocą tej metody można też ciąć najszersze spektrum różnych tworzyw. Cięcie to jednak nie jedyna czynność przydatna w przemyśle. Czasami wręcz przeciwnie, trzeba coś ze sobą połączyć. Przedsiębiorstwa często świadczą usługi spawalnicze, by jednak mogły być one wykonywane z powodzeniem potrzeba nie tylko skutecznych urządzeń, ale także wykwalifikowanej kadry pracowników. Za pomocą spawania można łączyć ze sobą różnego rodzaju metale oraz tworzywa sztuczne. Usługi spawalnicze wykonuje się, korzystając z różnego rodzaju spoiw spawalniczych, które stapiają się w jedno z wcześniejszym materiałem, zapewniając trwałość takiego łączenia. Spawanie można podzielić na kilka rodzajów ze względu na to, jakie metody są używane. Przykładowo można wyróżnić: spawanie gazowe, elektryczne, spawanie w tak zwanej osłonie gazów, spawanie laserowe czy też spawanie hybrydowe.

Tych sposobów spawania jest znacznie więcej i każdy z nich ma swoją odrębną charakterystykę. Oczywiście, opisane procesy nie są jedynymi, jakie mają miejsce w firmach przemysłowych. Te wymienione można jednak uznać za najbardziej popularne metody obróbki stosowane właśnie w tej branży gospodarki.