spieki kwarcowe

Co można wykonać ze spieków kwarcowych?

Spieki kwarcowe to bardzo dobry rodzaj materiału. Podobnie jak kamień, z którego sprasowanego tworzywa powstają spieki, posiada on wiele zalet. Spieki, zwane też pod nazwą laminam, są odporne na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, uderzenia.

Blaty i płyty ze spieków kwarcowych

spieki kwarcoweWykazują również dużą odporność na działanie wysokich i niskich temperatura, są mrozoodporne, odporne na ścieranie, wilgoć, zalewanie wodą, zabrudzenia, czy utratę koloru. Spieki kwarcowe można stosować zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Wykonuje się z niego elewacje, posadzki, a nawet fragmenty mebli. Najbardziej popularne są jednak blaty z laminamu. To dobra alternatywa do kuchni. Kamienne płyty z granitu czy marmuru są bardzo ciężkie, więc szafki pod nimi muszą być odpowiednio grube i wzmacniane, żeby nie pękały pod ich ciężarem. Sama płyta też jest gruba i musi być wnoszona przez przynajmniej dwie osoby. Spieki kwarcowe są o wiele lżejsze, a przy tym cieńsze. Można w sprzedażny dostać płyty w o grubości zaledwie trzech milimetrów! To wielka zaleta tego materiału. Jak wygląda montaż blatów ze spieków kwarcowych? Na początku wykonuje się projekt blatów na wymiar, według zamówienia klienta. Blaty mogą mieć rogi zaokrąglone lub ostre.

spieki kwarcoweMożna także zamiast blatów równych (w kształcie prostokąta), wybrać blaty półokrągłe lub w kształcie podłużnego okręgu, na przykład na wyspy kuchenne. Następnie płty spiekowe docina się na wymiar. Potem przechodzi się do wiercenia i wykrawania otworów w blatach. Są to otwory na zlewozmywak, baterię łazienkową, kominek, prysznic, czy toaletę. Należy to wykonywać bardzo dokładnie, ponieważ zbyt mały otwór sprawi, że płyty nie da się wcisnąć na właściwe miejsce, natomiast otwór zbyt duży sprawi, że zostanie pusta przestrzeń, którą trzeba będzie jakoś zakryć (na przykład fugą – niestosowaną przy blatach kwarcowych, ale dobrej do wypełniania szczelin). Potem płyty ze spieków są transportowane do klienta gdzie są montowane. Stosuje się do tego zaprawy i kleje, dzięki którym blaty i płaty laminam dobrze się trzymają, a samo łączenie nie jest widoczne. Warto wspomnieć o tym, że spieki kwarcowe można montować także na innym materiale, jeśli podłoże będzie równe i oczyszczone. Potem należy odczekać do zaschnięcia kleju i gotowe.

Blaty i płyty ze spieków kwarcowych są gotowe do użytku. Można sprzątnąć pozostałości zaprawy i kleju, powstałe podczas montażu. Spokojnie spieki kwarcowe można stosować w każdym pomieszczeniu i myć je dowolnymi środkami, bez obaw o ich zniszczenie. Laminam to materiał trwały i prosty w montażu.