toalety systemowe

Co musi się znaleźć w publicznej toalecie?

Własna toaleta gwarantuje tam pełen komfort, prywatność, czystość, jednak nie zawsze możemy z niej skorzystać. Przebywając w szkole, firmie, czy galerii handlowej jesteśmy skazani na toalety publiczne. Nie kojarzą się one dobrze – każdy myśląc o nich widzi przed oczami brud, walające się ręczniki papierowe, nieprzyjemny zapach i wieczne kolejki – szczególnie do damskiej toalety.

Czy jednak nie można stworzyć ładnej i wygodnej przestrzeni łazienkowej w miejscach publicznych?

nowoczesne toalety systemoweJest to możliwe, tylko trzeba wszystko dobrze zaprojektować. Najważniejsza rzecz to nowoczesne toalety systemowe. To są toalety zblokowane w rzędzie, zwykle montowane od ściany do ściany po szerokości toalety. Ich rozmiary można dopasować do konkretnego wnętrza. tylnią ścianę stanowi ściana pomieszczenia, boczne oraz drzwi są wykonane z tworzywa sztucznego. Zwykle od odlogi zostawiona jest mała przestrzeń, dzięki czemu można zobaczyć czy ktoś znajduje się w środku, jeśli zamek nie ma znacznika. Również nie sięgają one do sufitu, choć sa na tyle wysokie że każdy może w nich stanąć wyprostowany i nie zostanie zauważony. Drzwi do toalety mogą zamykać się na zasuwki lub przekręcane zamki. Te drugie często mają od strony zewnętrznej dwa kolory – zielony oraz czerwony. Po przekręceniu pokazuje się ten drugi, sugerujący że toaleta jest zajęta.

toalety systemoweW środku przegrody poza muszlą klozetową znajduje się zwykle kosz na śmieci oraz haczyk na drzwiach np. do powieszenia torby. W toalecie nie może zabraknąć także umywalek. Często wykorzystuje się w nich baterie czasowe lub z fotokomórką. Dzięki nim nie trzeba dotykać kurków z wodą – sama poleci kiedy podstawi się ręce pod kran. Tak samo może działać dozownik na mydło lub piankę myjącą – także antybakteryjne. Obok umywalek niezbędne będą pojemniki na papierowe ręczniki bądź automatyczne suszarki mocowane na ścianie. W toalecie znajdzie się miejsce na lustra umożliwiające poprawę fryzury czy makijażu, czy duży śmietnik przy umywalce na ręczniki. W toaletach specjalnych można znaleźć ponadto uchwyty i poręcze dla osób niepełnosprawnych, czy przewijaki dla niemowlaków.

Kończąc rozważania, stworzenie przyjaznej toalety publicznej jest jak najbardziej możliwe. Trzeba zainwestować w dobre toalety systemowe, muszle klozetowe, umywalki z automatycznymi bateriami i dozownikami mydła, jak również z suszarkami lub ręcznikami papierowymi. Liczy się także to, by całośc była stale utrzymywana w czystości, tak by była higienicznie czysta jak i ładnie pachnąca przez cały dzień.