przydomowe oczyszczalnie ścieków

Co należy wiedzieć o przydomowych oczyszczalniach?

Przyłączenie prądu, wody i kanalizacji do domu to kluczowe kwestie, o które trzeba zadbać jak najszybciej, gdy planuje się budowę nowego domu. Jednakże na niektórych terenach, jeszcze nieobjętych podłączeniem do sieci, jest to niemożliwe. W takiej sytuacji można przełożyć budowę na okres, gdy taki dostęp będzie już zapewniony, bądź też zadbać o te kwestie na własną rękę.

Ważne informacje na temat budowy przydomowych oczyszczalni

przydomowe oczyszczalnie ściekówBrak prądu można rozwiązać montażem elektrowni wiatrowej, wody – studni głębinowej, a ciepła – pompy ciepła bądź też kolektora słonecznego. Brak przyłącza kanalizacyjnego oznacza konieczność budowy szamba bądź też przydomowej oczyszczalni ścieków. Ta druga opcja, choć droższa w budowie, jest jednak o wiele lepsza, gdyż nie wymaga zabiegów konserwacyjnych ani wywozu nieczystości, które w przypadku szamb stanowią spore, regularne koszty. Należy pamiętać, że jeśli jednak istnieje dostęp do sieci kanalizacyjnej, to dom, zgodnie z przepisami, musi zostać do niej podłączony. Z oczyszczalni można korzystać tylko wtedy, kiedy powstała zanim pojawił się dostęp do sieci. Planując budowę oczyszczalni należy brać pod uwagę wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest przepuszczalność gruntu (konieczne jest odpowiednie tempo przepuszczania ścieków), poziom wód gruntowych (powinien być niski) oraz wielkość działki (aby zachować zgodne z przepisami odległości zbiornika od domu).

przydomowe oczyszczalnie ściekówKolejna kwestia to rozmiar i wydajność oczyszczalni: te o wydajności 7,5 m3 na dobę nie wymagają pozwolenia na budowę (konieczne jest tylko ich zgłoszenie), a jeśli ilość oczyszczonych ścieków to mniej niż 5 m3 dziennie, to nie jest konieczne zezwolenie na wprowadzenie ich do ziemi czy np. rzeki. Nie mniej ważną kwestią jest wybór rodzaju oczyszczalni i dopasowanie go do potrzeb i trybu życia mieszkańców. Dla przykładu, przydomowe oczyszczalnie ścieków w wielkopolskim wykorzystujące osad czyny wymagają regularnego dopływu ścieków, aby mogły prawidłowo funkcjonować. Z kolei oczyszczalnie roślinne wymagają czasu na posadzenie roślin i ich dobre ukorzenienie. Ważny jest tutaj dopływ ścieków na mniej więcej stałym poziomie, ponieważ ich znacznie mniejsza bądź większa ilość niekorzystnie wpływają na działanie oczyszczalni. Stąd konieczne jest dobre przemyślenie typu przydomowej oczyszczalni zanim przystąpi się do planowania jej położenia i budowy.

Odpowiednio dobrana i założona bez problemów oczyszczalnia to doskonałe rozwiązanie dla każdego gospodarstwa domowego, które nie posiada podłączenia do kanalizacji. Stanowi opłacalne, ekologiczne rozwiązanie, całkowicie bezpieczne dla środowiska i nie mające wpływu np. na przyłącze wody pitnej.