malowanie dachówki

Co wpływa na cenę konserwacji i malowania dachów?

Wiele osób, które planują odświeżenie wyglądu swojego dachu, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, z jakimi kosztami może się to wiązać. Na ostateczną cenę wpływ ma szereg czynników, które musimy wziąć pod uwagę zanim przystąpi się do rozpoczęcia prac.

Koszty malowania dachów i dachówki

malowanie dachówkiCo więc sprawia, że malowanie dachów jest według wielu osób kosztowne? I dlaczego warto zapłacić więcej, zamiast oszczędzać na tej pracy? Jedną z pierwszych rzeczy, jakie mają wpływ na cenę malowania dachu, jest jego rozmiar i konstrukcja. To oczywiste, że dach o większej powierzchni oznacza większy nakład czasu i kosztów. Mniej oczywiste jest to, że np. dach dwuspadowy jest łatwiejszy w oczyszczeniu i konserwacji niż dach przyczółkowy czy mansardowy, gdzie liczne załamania i zakamarki stanowią idealne siedlisko dla mchów, grzybów i porostów. Trwałe malowanie dachówki (lub innego typu pokrycia dachowego) w tym wypadku będzie wymagało więcej czasu i starań. Kolejna kwestia to stan techniczny dachu – w zależności od stopnia jego zadbania może się okazać, że wymaga jedynie oczyszczenia przed malowaniem. Możliwe również, że konieczne będzie położenie dodatkowych warstw zabezpieczających przed położeniem farby. Następny bardzo ważny czynnik to wybór odpowiednich środków chemicznych, impregnatów i farb. Warto sięgnąć po sprawdzone i przetestowane produkty, nawet jeśli ich cena wydaje się zbyt wysoka. Stanowią one inwestycję na kolejne lata i zdecydowanie lepiej jest wydać jednorazowo więcej na zakup środków niż ponownie malować dach w krótkim czasie, co okaże się znacznie większym kosztem.

malowanie-dachowWeźmy też pod uwagę region, w jakim mieszkamy, ponieważ w okolicach Krakowa czy Katowic wyższy poziom zanieczyszczeń przekłada się na bardziej szkodliwe warunki dla dachu. Następna ważna rzecz to decyzja, czy malowanie dachów powierzymy specjalistom, czy też zajmiemy się tym sami. Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę i doświadczenie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby poświęcić swój czas na prace konserwatorskie. Jeśli jednak brakuje nam np. sprzętu i odpowiednich zabezpieczeń do pracy na wysokościach, to lepiej zdecydować się na usługi profesjonalistów. Ktoś doświadczony w takich pracach jak malowanie hal, dachów i innych budynków zajmie się naszym dachem o wiele szybciej i lepiej niż my jesteśmy w stanie to zrobić. Niestety oznacza to także zwiększony koszt całej inwestycji, jednak jakość jej wykonania jest w stanie to wynagrodzić.

Prawidłowe oczyszczenie, zakonserwowanie i pomalowanie dachu wymaga starannego zaplanowania i właściwego przeprowadzenia krok po kroku. Może okazać się kosztowną inwestycją, jednak zwróci się z czasem, ponieważ dach będzie bardziej odporny na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Poprawia się też jego wygląd, co odbija się na wyglądzie całego domu oraz jego otoczenia.