drewniana altana

Czy warto postawić drewnianą altanę w ogrodzie?

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest zdrowe, ma pozytywny wpływ na kondycję psychiczną i działa odprężająco. Dysponując własnym ogrodem za domem lub ogródkiem działkowym, warto pomyśleć o specjalnie przygotowanej zadaszonej przestrzeni, w której będzie można wypoczywać niezależnie od pogody. Postawienie prostej drewnianej altany nie wymaga starań o pozwolenie na budowę.

Drewnianą altanę można zbudować samodzielnie lub kupić gotową

altana drewniana Przed jej ustawieniem warto wyrównać i przygotować podłoże. Najprostsze altany ogrodowe składają się z zadaszenia oraz podpór. Dostępne są też bardziej rozbudowane modele, które posiadają pełne lub ażurowe ściany. Na terenie altany można zjeść obiad z rodziną i przyjaciółmi, odpoczywać czy czytać książkę. Pod zadaszeniem nie trzeba obawiać się opadów deszczu czy nadmiernego nasłonecznienia. Drewno to niedrogi i uniwersalny materiał, który dobrze sprawdza się w roli budulca – zapewnia odpowiednią wytrzymałość i siłę nośną. Dach altany powinien posiadać odpowiedni spadek, który sprawi, że śnieg nie będzie się na nim odkładał. Grubość desek dachowych powinna wynosić około 2 centymetrów. Dach może być pokryty dachówką lub papą bitumiczną.

drewniana altanaKolor altany wynika z tego, jaki gatunek drewna został użyty do jej budowania i jak go zabezpieczono. Dobre altany drewniane w Warszawie można kupić w centrach ogrodowych i bezpośrednio od producentów. Warszawscy specjaliści do zabezpieczania altan używają środków ochronnych w postaci olejów, lakierów i impregnatów. Ponieważ altana jest nieustannie wyeksponowana na działanie czynników atmosferycznych, trzeba regularnie nakładać kolejne warstwy ochronne. Drewnianą altanę można ustawić najbliżej 3 metry od granicy działki. Warto też dobrze przygotować podłogę, żeby nie skrzypiała. Słyszalne skrzypienie może wynikać z nierównego ułożenia podłogi lub złego spasowania drewnianych elementów. Zadbanie o podłogę i konserwację drewnianej altany wyraźnie zwiększy komfort korzystania z niej na przestrzeni kolejnych lat. Na postawieniu drewnianej altany ogród może wyłącznie zyskać. Można ją dodatkowo doposażyć, ustawiając w niej meble ogrodowe. Mając już drewnianą altanę, warto dbać o drewno i regularnie je konserwować.

Zniszczoną altanę można odnowić przy pomocy preparatów do malowania drewna. Dostępne są altany kwadratowe, prostokątne i wykonane na planie koła. Można z łatwością dopasować wygląd i kształt altany do indywidualnych preferencji oraz kolorystyki i stylu zabudowy. Altanę można ustawić tuż przy tarasie lub w przeciwległym krańcu ogrodu, zapewniając sobie widok na dom.