automatyka do wentylacji

Czy warto zainwestować w automatykę do wentylacji?

Systemy wentylacji mechanicznej połączone z odzyskiem ciepła, wykorzystywane są w coraz większej liczbie nowoczesnych budynków. Dzięki nim bowiem, komfort eksploatacji danego obiektu ulec może znacznemu podwyższeniu. Aby tak jednak było, działanie wentylacji powinno być w jak największym stopniu zautomatyzowane.

Jak wybrać system wentylacji?

najlepsza automatyka do wentylacjiAutomatyczne systemy sterowania różnymi instalacji działającymi w biurze czy też mieszkaniu, są wyjątkowo popularne już od wielu lat. Stosuje się je bardzo często również, gdy mowa jest o wentylacji. Działanie takiego właśnie systemu jest wyjątkowo proste, podobnie jak jego budowa. Zdecydowanie ułatwia to jego konfigurację i późniejszą obsługą, ale także sprawia, że cały ten system zdecydowanie mniej podatny jest na powstawanie awarii. Zazwyczaj opisywany system jest złożony z kilku podstawowych, ale jednocześnie bardzo istotnych elementów. Chodzi tutaj o regulator przepływu, czujnik Bluetooth oraz dedykowaną aplikację na smartfona. Oczywiście, to, jaki będzie to program, zależne będzie przede wszystkim od producenta danego systemu. Najlepsza automatyka do wentylacji oparta jest więc o zastosowanie komponentów połączonych ze sobą bezprzewodowo, na przykład dzięki łączności Bluetooth czy też WiFi.

automatyka do wentylacjiPoszczególne komponenty istotne dla jej działania, umieszczone mogą być praktycznie w dowolnym pomieszczeniu w domu lub w biurze. Montaż całego systemu może się dosyć wyraźnie różnić w zależności od producenta. Najczęściej jednak jest on bardzo prosty i nie powinien nikomu sprawić większych problemów. Nie wymaga przy tym kucia ścian, stosowania jakichkolwiek kołków czy też innych, bardziej inwazyjnych prac montażowych. Sam regulator przepływu, będący najważniejszym elementem opisywanego systemu, powinien być umieszczony w już istniejących kanałach wentylacyjnych. Podobnie jak w przypadku samej rekuperacji, tak i montaż systemu automatyzującego jej działanie, powinien być przemyślany jeszcze na etapie projektowania danego budynku. Tylko w takiej sytuacji bowiem odczuć będzie można zalety płynące z jego wykorzystywania. Pozwoli to również na znacznie ograniczenie stopnia inwazyjności wykonywania takich właśnie prac.

Dodatkowo, umożliwia to znaczne lepsze dopasowanie funkcjonowania takiego systemu do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. System automatyzujący działanie instalacji wentylacyjnej. powinien być również dobierany pod kątem renomy marki jego producenta. To da pewność na przykład, że aplikacja opracowana przez producenta zostanie przetłumaczona na język polski.