Czym wyróżniają się grzejniki konwekcyjne?

Obecnie istnieje wiele nowoczesnych przydatnych urządzeń grzewczych, które nie tylko redukują koszty za ogrzewanie, ale także są bezpieczne dla środowiska i nie zajmują wiele miejsca w domu. Urządzając mieszkanie, warto zatem rozważyć wszystkie możliwe opcje kaloryferów, by zadbać nie tylko o portfel czy ekologię, ale także modnie i estetycznie wyposażyć dom. Oprócz wymiany cieplnej niektóre urządzenia posiadają też inne przydatne funkcje, które zadowolą wszystkich zwolenników innowacyjnych technologii.

Grzejniki konwekcyjne i ich cechy

Wśród najpopularniejszych nowoczesnych typów grzejników wyróżnić można urządzenia konwekcyjne, nazywane również konwektorowymi. Są to nazwy stosowane wymiennie, lecz odnoszą się do tego samego rodzaju urządzenia. Obie opisują grzejniki wykorzystujące do swojego działania zjawisko konwekcji. Innowacyjne grzejniki konwekcyjne pracują dzięki grawitacyjnemu przepływowi powietrza. Mają one wewnątrz obudowy tak zwany wymiennik ciepła, który posiada miedziane rurki i nałożone na nie płytki z miedzi lub aluminium. Natomiast grzejniki konwektorowe wodne wyposażone są dodatkowo w wężownicę grzewczą. Ożebrowanie w przypadku tego typu urządzeń nie ma kontaktu z obudową. Właśnie to odróżnia je od innych typów grzejników dostępnych obecnie na rynku.

Dzielą się one na dwa główne typy. Pierwszy z nich zbudowany jest z grzałki spiralnej, której zadaniem jest podnoszenie temperatury w pomieszczeniu po rozgrzaniu. Drugi model posiada grzałki zawierające olej, którego podgrzanie skutkuje wytworzeniem ciepła. W przypadku obu modeli bardzo ważna rolę pełni obudowa, którą wyróżnia funkcja dekoracyjna. Nie nagrzewa się ona tak, jak dzieje się to w przypadku klasycznych kaloryferów. Ciepło wydostaje się poprzez górną część grzejnika, uchodząc przez kratkę. Stamtąd rozchodzi się ciepłe powietrze. Tym go więcej, im silniejszy jest konwektor znajdujący się w urządzeniu. Niewątpliwą zaletą tego typu grzejników jest to, że oddają one niemal 100% ciepła do otoczenia. Zapewnia to szybkie i skuteczne ogrzanie całych pomieszczeń, a obieg powietrza wypełnia ich niedogrzane strefy.

Grzejniki konwektorowe docenią osoby pragnące chłodzić pomieszczenia latem, ponieważ mogą one także pełnić rolę wentylatora. Wyróżnia je duża moc przy stosunkowo niewielkiej pojemności, zajmują o wiele mniej miejsca niż tradycyjne kaloryfery. Ich zaletą jest także wysoki poziom bezpieczeństwa użytkowania i szeroki zakres regulacji. Można także z powodzeniem montować je w podłogach przy ogrzewaniu podłogowym. Nowoczesne grzejniki tego typu są też energooszczędne. Ich obsługa jest wyjątkowo prosta, a ponadto zapewniają pomieszczeniom estetyczny wygląd.