okleina

Do czego służy okleiniarka?

Okleiniraka jak sama nazwa wskazuje służy do oklejania. Jest to maszyna przemysłowa najczęściej wykorzystywana w zakładach stolarskich produkujących meble z płyt pilśniowych. Maszyna może służyć do oklejania powierzchni płaskich jak i elementów krzywoliniowych.

Możliwości okleiniarek do mebli

okleinaZ racji, że płyty pilśniowe nie mają tak estetycznego wyglądu zewnętrznego jak naturalne drewno konieczne jest nałożenie na nie okleiny, czyli warstwy forniru wykonanej ze stycznego przekroju drewna. Dzięki niej meble zyskują odcienie naturalnego drewna. Okleiniarka do mebli może pracować w trybie automatycznym – oklejanie elementów prostych, bądź w trybie ręcznym przy oklejaniu powierzchni krzywoliniowych. Dostępne są również okleiniarki do obrzeży służące do nanoszenia forniru na wąskie powierzchnie, głównie krawędzie mebli. Ceny okleiniarek wahają się od 2,5 tysiąca złotych do nawet ponad 80 tysięcy. Głównie zależy to od możliwości technologicznych maszyny, a dokładnie jej mocy, szybkości pracy, a także od tego jakie dodatkowe funkcje posiada czyli ilości wbudowanych agregatów roboczych. Nanoszenie kleju topliwego pod okleinę odbywa się bezpośrednio na płytę, następnie na powierzchnie na którą naniesiony został klej dociskana jest taśma.

okleinaJest to najlepsze rozwiązanie ponieważ przyklejone obrzeże do płyty wyraźnie zmniejsza zabrudzenie oraz trwale przykleja taśmę do płyty, likwidując wszelkie wyciągi, powierzchnia jest całkowicie gładka. Ponadto najbardziej zaawansowane technologicznie okleiniarki kabinowe, charakteryzujące się profesjonalną i wysoką jakością obróbki, dzięki zastosowaniu wielu agregatów roboczych, pozwalają na automatyczne nakładanie kleju w kierunku posuwu, frezowanie wstępne i obcinanie, frezowanie, polerowanie, a nawet i cyklinowanie obrabianego materiału, co pozwala wyeliminować inne pojedyncze maszyny. Jednak za tak zaawansowana okleiniarką kryje się wysoka cena w związku z czym mogą na nie pozwolić sobie jedynie duże zakłady stolarskie, produkujące meble w ilości hurtowej. Jednak nie zmienia to faktu, że nawet te podstawowe okleiniarki zwiększają wydajność produkcji, zachowując wysoką dokładność oraz zmniejszają ilość drewna usuniętą z powodu niewłaściwego nałożenia okleiny.

Czyni je to niezbędnym wyposażeniem każdego zakładu meblowego, nawet niewielkiego. Okleiniraki produkuje się również na potrzeby innych zakładów przetwórczych jak np. okleiniarki do oklejania profili okiennych, aluminiowych oraz PCV oraz innych produktów gdzie konieczne jest naniesienie obrzeży by poprawić estetykę wyrobu.