piec z nadmuchem

Działanie pieców z nadmuchem

Piece nadmuchowe zyskują coraz większą popularność – dzieje się tak od momentu, kiedy producenci ujawnili informację, iż takie urządzenia pozwalają na uzyskanie współczynnika spalania paliwa o wartości 92%. Jest to bardzo dobry wynik i oznacza to, iż piece z nadmuchem są jedną z najbardziej wydajnych metod ogrzewania. Warto więc zastanowić się nad wyborem tej metody do ogrzewania hal przemysłowych, warsztatów samochodowych, dużych stolarni czy innych miejsc.

Piec do hali wielkopowierzchniowej

piec z nadmuchemCo jest istotne? Między innymi to, że takie piece nie mają ograniczenia, jeśli chodzi o wybór paliwa. Możemy zastosować równie dobrze drewno kawałkowe, jak i odpady drewnopochodne, trociny, brykiety czy zrębki. Producenci dopuszczają także stosowanie pelletu, jak i torfu. Jak widać, wybór jest naprawdę szeroki, a w związku z tym możemy wybrać takie paliwo, którego stosowanie będzie dla nas najbardziej opłacalne. Każde paliwo jest spalane w takim piecu z nadmuchem w dwóch etapach. Pierwszy etap zachodzi w komorze początkowej – tutaj paliwo podlega temperaturze 700-800 st. C, a całkowite spalanie zachodzi w drugiej komorze, gdzie dodatkowo doprowadzono powietrze. To właśnie dlatego efektywność wynosi 92%.

piec z nadmuchemOtrzymana na skutek spalania paliwa energia prowadzona jest do wymiennika – ten odznacza się najwyższą jakością, aby zapewnić wyjątkowy poziom wymiany ciepła. Całe urządzenie wykonane jest z materiałów konstrukcyjnych wytrzymałych na wyjątkowo wysoką temperaturę, dlatego właśnie jest naprawdę trwałe. Tak ogrzane powietrze jest następnie rozprowadzane dzięki wentylatorowi do systemu instalacji rur – i rozchodzi się po całym pomieszczeniu, które ma zostać ogrzane. W efekcie nie mija nawet piętnaście minut, a już możemy cieszyć się ciepłym pomieszczeniem. Według producentów jeden wkład paliwa spala się w czasie 2-4 godzin. Przez ten czas piec z nadmuchem generuje ciepło do pomieszczeń. Bez wątpienia piece nadmuchowe są zatem wyborem, który warto brać pod uwagę podczas poszukiwań metody ogrzewania do hali produkcyjnej czy do warsztatu samochodowego lub wielu innych miejsc.

Bez problemu znajdziemy bowiem piec, którego parametry techniczne spełniają nasze oczekiwania – producenci proponują zarówno piece 50 kW, jak i 150 kW czy nawet 1000 kW. Dobór urządzenia odpowiedniego do potrzeb nie powinien więc stanowić najmniejszego problemu. Nie znajdziemy drugiej metody ogrzewania, której efektywność wynosi 92%, dlatego to właśnie piece nadmuchowe zyskują zdecydowaną przewagę nad innymi rozwiązaniami. Warto zatem skorzystać z właśnie tej metody.