Agregaty gazowe

Ekologiczne rozwiązania w zakresie niezależnych generatorów prądu

W obecnych czasach dąży się do ekologicznych rozwiązań, które pozwalają na oszczędzanie środowiska naturalnego, i tak mocno już zanieczyszczonego. Również jeśli chodzi o niezależne generatory prądu, warto wybierać urządzenia zasilane przez paliwo, które wpływa jak najmniej negatywnie na otoczenie.

Agregat na dobry gaz

Agregaty gazowe Mogą to być więc agregaty gazowe na gaz ziemny. Oczywiście gaz, którym będziemy zasilać agregat, powinien być czysty i suchy. W jego składzie nie może znaleźć się siarka ani metale ciężkie. Dobry gaz ziemny to mieszanka metanu z azotem. Brak kobaltu, ołowiu czy rtęci sprawia, że podczas procesu spalania nie tworzą się pyły ani dwutlenek siarki. Ponadto nie pojawiają się stałe odpady – jak popiół czy sadze. Gaz ziemny emituje niewielką ilość tlenków azotu i tlenku oraz dwutlenku węgla, dlatego w małym stopniu wpływa na tzw. efekt cieplarniany. Agregaty na gaz ziemny to jednak nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale także ekonomiczne – ich eksploatacja jest tańsza niż w przypadku agregatów na paliwo stałe. To dlatego, że olej smarujący w silnikach gazowych ulega starzeniu zdecydowanie wolniej i, dzięki temu, możemy rzadziej go wymieniać. Przy czym ta rzadsza wymiana nie wpływa w żaden sposób negatywnie na żywotność silnika.

Agregaty gazowe Silniki gazowe są wykorzystywane w agregatach kogeneracyjnych, które oprócz prądu wytwarzają także energię cieplną. Systemy kogeneracyjne mogą znaleźć zastosowanie między innymi w oczyszczalniach ścieków, zakładach przemysłu spożywczego, w ciepłowniach czy w szpitalach. Gazowe urządzenia generują zdecydowanie mniejszy hałas niż te na paliwa stałe. Wykorzystanie gazu do zasilania agregatu jest polecane także dlatego, że światowe naturalne zasoby gazu są bogatsze od zasobów ropy naftowej. Na dłuższą metę jest to więc rozwiązanie przyszłościowe. Decydując się na agregat prądotwórczy, zwróćmy uwagę na jego silnik – producenci proponują rozwiązania pneumatyczne i hydrauliczne, jednak najpopularniejsze są silniki rozruchowe wykorzystujące akumulator (czyli podobne w konstrukcji do silników samochodowych). W tym przypadku należy pamiętać o tym, że akumulator, aby poprawnie działać, musi być umieszczony w odpowiedniej temperaturze, ponadto należy zabezpieczyć go przed korozją. Na skuteczność rozruchów takiego silnika wpływają ogrzewacze bloku silnika.

Oczywiście obok agregatów gazowych wciąż dostępne są urządzenia na paliwo stałe – na przykład na olej napędowy czy paliwo biodiesel, które możemy uwzględniać przy wyborze najbardziej wydajnego agregatu, ale oprócz kosztów eksploatacji bierzmy zawsze pod uwagę wpływ danego paliwa na środowisko.